elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk kamyonu TURKAR, Afirka pazarına giriyor...

İlk Türk lisanslı 4x4 kamyonu TURKAR'ın, afrika pazarına girerek 3 bin adet satılması bekleniyor.A- A+
10.10.2010 tarihli yazı 4577 kez okunmuştur.

Hisarlar A.Ş tarafından yürütülen 3 yıllık bir ar-ge çalışmasının ürünü olan ilk Türk lisanslı kamyonet "TURKAR" Afrika pazarına girmeye hazırlanıyor.

Türk yapımı ilk 4x4 çok amaçlı kamyon TUKAR, yabancı bir ortak veya danışman olmaksızın Türk üniversiteleri ve otomotiv sanayisi tarafından Tübitak'tan destek alarak üretildi.

Hisarlar AŞ Başkanı Fazlı Türker, Avrupa'nın önde gelen iş makineleri firmaları için makine eleman ve komponentleri ihraç ettiklerini, iç piyasaya yönelik de traktör ve iş makineleri kabinleri, tarım makine ve aletleri ile spor aletleri ürettiklerini söyledi.

Tesislerde son 3 yıldan bu yana gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmaları sonucunda tamamıyla özgün tasarımlara dayalı N1G kategorisinde Türkiye'nin ilk 4x4 çok amaçlı hafif mini kamyonet TURKAR'ın üretimlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Türker, şöyle konuştu:

"TURKAR bu yıl sonunda Afrika pazarında da yerini alacak. Ganalı bir iş adamıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda yılda 3 bin adet aracın bu ülkeye ihraç edilmesini planlıyoruz. Hisarlar AŞ'de üretilen ürünleri Afrika pazarına taşıyacağız. Gana'daki askeri ve resmi kurumlarla görüşüldü. Bu ülke aracı merakla bekliyor. Önümüzdeki aylarda bu ülkeye gidip aracın tanıtımını da yapacağız. TURKAR'ın 4x4 olması, her şarta uygun olması nedeniyle bu pazarda büyük yer tutacak. İklim ve yol bakımından TURKAR'ın Afrika'da kabul göreceğini inanıyoruz. Yapılan 5 yıllık distribütörlük anlaşmasına göre bu sürede toplam 3 bin adet araç üretilecek."

Türker, 3 ayrı versiyonu bulunan TURKAR'ın siparişe bağlı üretiminin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Dünya Gazetesi


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.