elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

TRT de rüzgâr türbini kuruyor

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), artan elektrik ihtiyacını karşılamak için verici istasyonlarının olduğu sahalara rüzgâr türbinleri kurmaya hazırlanıyor.A- A+
04.08.2008 tarihli yazı 2532 kez okunmuştur.
Birçok enerji devinin ardından devlete ait olan TRT de rüzgâr türbini kuruyor. Yıllık elektrik tüketimi 1.2 milyon kwh'yi geçen şirket kendi elektriğini üretecek!
Bu kapsamda, bazı firmalarla görüşen TRT, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) yazı yazarak, lisans almak zorunda olup olmadığını sordu. EPDK'dan TRT'ye 'Kurulu gücü 500 kwh'nin altında olan bir rüzgâr santralını şirket kurmadan, lisans almadan işletebilirsiniz' yanıtı geldi.

'Tecrübemiz yok'

Yerli ve yabancı pek çok enerji devinin ardından TRT'de rüzgâr yatırımına göz kırptı. Birçok verici istasyonunda yıllık elektrik tüketimi 1.2 milyon kwh'yi geçen TRT, konuyu firmaların kapısını çalması üzerine gündemine aldı.

Enerji şirketleri TRT'ye, 'Verici istasyonlarınıza rüzgâr santralı kuralım, kendi elektrik ihtiyacınızı daha ucuza karşılayın' önerisinde bulundu. Şirketlerin TRT'den 10-20 yıl alım garantisi istemesi üzerine kurum, mevzuatı ve piyasayı incelemeye aldı.

Rüzgâr tesislerinin üretim miktarının mevsimlere göre değiştiğini, istasyonların çalışma saatleri ile üretimin denk gelemeyebileceğini, bu nedenle bazı saatlerde üretim fazlası, bazı saatlerde de üretim açığı olacağını tespit eden TRT, çareyi EPDK'ya danışmakta buldu.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin imzası ile EPDK'ya geçtiğimiz aylarda gönderilen yazıda, kurumun ucuza elektrik elde etmek istediği, ancak bazı tereddütleri bulunduğu aktarıldı. Yayıncı bir kuruluş olduğunu ve enerji üretimi konusunda tecrübesi olmadığını vurgulayan TRT, bu konuda yaşanmış bir tecrübe olup olmadığını da öğrenmek istedi.

Anonim şirket kurulmalı

TRT, EPDK'ya gönderdiği yazıda, 'üretici lisansı almak zorunda olup olmadığını, ihtiyaç fazlası elektriği başka bir istasyona aktarıp aktarmayacağını, söz konusu faaliyetlerin önünde yasal bir engel olup olmadığını' sordu.

EPDK'nın TRT'ye geçtiğimiz hafta yanıt gönderdiği öğrenildi. Söz konusu yanıtta, elektrik üretimi için lisans almak isteyen şirketlerin anonim ya da limitet şirket olarak kurulmaları gerektiği hatırlatıldı.

Firmaların, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı faaliyetlerde lisans almadan bulunabilmesine ilişkin fırsatların artırıldığını aktaran EPDK'nın yanıtına göre, TRT de bu fırsatlardan yararlanabilecek.

TRT, 500 kwh'nin altında kurulu güce sahip olan her bir rüzgâr santralı tesisini yeni şirket kurmadan, lisans almadan işletebilecek.

Ancak tesislerin kurulu güç miktarı 500 kwh'nin üzerine çıkarsa, TRT'nin önce anonim veya limitet şirket kurması, proje fizbilitesi hazırlaması, üretim miktarını ve tüketimin ne kadarının karşılanacağını belirlemesi gerekecek. TRT daha sonra lisans almak için EPDK'ya başvuracak.Kaynak: Milliyet


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.