elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

TPAO'ya Suriye'de petrol arayacak

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Irak'a yaptığı bir günlük ziyaret sırasında TPAO içinde önemli bir adım atıldı. Şirket, bu ülkedeki ihalelere giriş ve konsorsiyum kurmak için resmen izin aldıA- A+
18.07.2008 tarihli yazı 2324 kez okunmuştur.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Suriye devlet petrol şirketiyle bu yıl ortak bir şirket kuracak. Ortaklar ilk olarak komşudaki petrol sahalarını geliştirmek için kolları sıvayacak.
TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, bir süre önce görüşmelere başladıklarını belirterek, "Şirketin bu yıl içinde kurulmasını hedefliyoruz. Amaç, Suriye, Türkiye ve üçüncü ülkelerde petrol sahaları üretmek. Anlaşmada mütekabiliyet esası bulunacak. Ancak başlangıçta iki ülke şirketinin kuracağı ortak şirket, öncelikle Suriye'de petrol sahalarının geliştirilmesi üzerinde çalışacak.Daha sonra Türkiye ya da diğer ülkelerde çalışmalara geçilecek." bilgisini verdi. Uzmanlar, Suriye'nin geliştirilmeye ihtiyacı bulunan petrol sahaları ve bunlar için yatırımlara ihtiyacı bulunduğunu, ancak ABD'nin, İran'ın yanı sıra Suriye ile de enerji başta olmak üzere değişik alanlarda işbirliği yapılmasına sıcak bakmadığına işaret ediyor.

Uysal, "Görüşmeler Türkiye açısından son derece yararlıydı. TPAO'nun Irak'ta bundan sonra yapacağı çalışmalar daha rahat olacak. Shell ile Irak'ta petrol aramaya yönelik görüşmelerimiz var ve mutabakat zaptına ilişkin görüşmeler devam ediyor." dedi.

Zaman

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.