elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

TETAŞ özel sektörden elektrik alımı için iki ihale açtı

Termik santraller ile hidroelektrik ve yenilenebilir enerji santrallerinden elektrik alımı için iki ayrı ihale yapılacak.A- A+
11.02.2009 tarihli yazı 3819 kez okunmuştur.

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ), özel sektörden elektrik enerjisi alımı için ihale açtı.Termik santraller ile hidroelektrik ve yenilenebilir enerji santrallerinden elektrik alımı için iki ayrı ihale yapılacak. Her iki ihale için de teklifler, 16 Mart 2009 tarihine kadar verilebilecek.TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda yapılan değişiklik çerçevesinde TETAŞ'a piyasadan enerji alma imkanı oluştuğunu söyledi.Geçiş dönemi sözleşmelerinin daha önce 2010 yılına kadar yapıldığını ancak kanunda bu sözleşmelerin EPDK ve Enerji Bakanlığının onayını alarak 2012 yılına kadar uzatma imkanının bulunduğunu belirten Gökkaya, bu çerçevede TETAŞ'ın elektrik enerjisini özel sektörden almasına yönelik gerekli çalışmaları tamamladıklarını bildirdi.Termik üretim tesisleri ile hidroelektrik ve yenilenebilir üretim tesislerinden alınacak elektriği maliyet nedeniyle ayrı ayrı değerlendirdiklerini ifade eden Gökkaya, "Biz bu sistemin ikili sözleşmelerle götürülmesinin daha iyi olduğunu savunuyoruz. Bu çerçevede özel sektörden 2012 yılına kadar olmak üzere elektrik alacağız" dedi.Özel sektörden alınacak elektrik miktarında "alt ve üst sınır olmadığını" belirten Gökkaya, "Biz piyasadaki elektrik miktarını biliyoruz. Yüzde 18-20 civarında bir elektrik serbest piyasada alınıp satılıyorsa, bunun içerisinde bize düşen payı alacağız. Şu anda elektriğin yüzde 80'i kamu, yüzde 20'si özel sektör tarafından alınıp satılıyor" diye konuştu.İhalelere katılmak isteyen firmaların tekliflerini belirlenen tarihe kadar kapalı zarf usulü vereceklerini belirten Gökkaya, ihalenin komisyon tarafından yürütüleceğini söyledi.Kaynak:


Gökkaya, kurulacak ihale komisyonunun belirlediği fiyatlar olacağını ifade ederek, "Komisyon bir baz fiyat belirleyecek. O baz fiyatın altında olanların tamamını alacağız" dedi.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.