elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Temiz enerjiye 50 milyon Euro

Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası ile Fransız Kalkınma Ajansı 50 milyon Euro değerinde kredi anlaşması imzaladı.Bu para ile yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları finanse edilecek.A- A+
07.10.2009 tarihli yazı 1982 kez okunmuştur.

Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası (TSKB) ile Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) 50 milyon Euro değerinde kredi anlaşması imzaladı. Söz konusu para ile yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları finanse edilecek.

AFD Başkanı Jean Michel Severnio, TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu ve Fransa Başkonsolosu Herve Magro'nun katıldığı imza töreninde konuşan Severino, "Düşük karbon ekonomileri inşa etmek, AFD grubunun stratejik odak noktasında yer alıyor.

Bugün, uzun süreli ortağımız TSKB ile imzaladığımız anlaşma, grubumun yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği gelişimini teşvik emek için başlattığı yatırım ana programının önemli bir bölümünü oluşturuyor." dedi.AFD Grubu, 2009 yılı süresince Türkiye'deki iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için 200 milyon Euro tahsis edecek. Severino, bu programın , nisan ayında AFD ile Türkiye Çevre ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan ve sera gazı salımlarını azaltmayı amaçlayan yatırımları desteklemeyi hedefleyen mutabakat kapsamında yer aldığını aktardı.Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanının öncelikleri arasında yer aldığını belirten TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu da 5 yıllık süreç içerisinde Türkiye'de 79 yenilenebilir enerji projesine finansman sağladıklarını ve sürdürülebilir kalkınma projelerini desteklediklerini dile getirdi.

Eroğlu, "AFD'den temin ettiğimiz yeni kredi de bu alanlarda kullanılacak. AFD ile gelişen ortaklığımızdan mutluluk duyuyoruz, bu kaynaktan inovatif enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerine finansman sağlayacağız." diye konuştu.Kredi sayesinde Türkiye'deki sera gazlarının salımının azaltılabilmesi için kullanılan yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği oluşumu teşvik edilecek ve uzun süreli finansal kaynak sağlanacak. Anlaşma aynı zamanda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında bilinç seviyesini yükseltmeyi ve bu çerçevede TSKB müşterilerini desteklemeyi amaçlayan ayrıntılı teknik yardım ve eğitim programlarını da kapsıyor.Kaynak : CİHAN


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.