elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknolojik aygıtlar önsezi kullanabilecek

Kullandığınız elektronik cihazın sizin istediğinizi önceden tahmin edip ona göre çalışmasını ister miydiniz ? İntel teknolojik cihazlara kendi kendine öğrenme yeteneği aşılayarak bunu gerçekleştirmek için çalışıyor.A- A+
17.09.2010 tarihli yazı 4991 kez okunmuştur.

Yeni bir teknolojik cihaz elimize ilk geçtiğinde çoğumuz tam olarak ne yapacağımızı bilemez durumda cihazı incelemeye başlar ve onu tanımaya çalışırız ancak Intel araştırmacılarına göre artık çok da uzak olmayan bir gelecekte bu işlem tam tersine dönebilir ve kullandığımız cihazlar bizler hakkında bilgiye sahip olabilir. Üstelik, firma cihazların bu bilgileri kendi kendilerine öğrenebileceklerini iddia ediyor.

Kulağa ne kadar ürkütücü gelse de, aslında işin aslı öyle değil. Intel Laboratuvarları Yöneticisi Justin Rattner, IDF'te sahne aldığında Intel'in şu an üzerinde çalıştığı ve elektronik cihazların sahipleri için hayatı nasıl kolaylaştıracağı ile ilgili teknolojisi "kaynak ilişkili bilişim" hakkında bilgi verdi.

Çevre ayırdında bilgi işlem (Context-aware computing), cihazların insanların ihtiyaçlarını ya da isteklerini fark edip ona göre kişileri yönlendirmelerinde kullanılan bir terim. Kaynak olarak kameralar, GPS tabanlı lokasyon bilgi cihazları gibi sabit algılayıcılar ve takvimdeki bilgiler ya da cihaza sizin eklediğiniz bir bilgi gibi geçici algılayıcılardan elde edilen bilgiler kullanılıyor.

Şu an için Intel laboratuvarlarında üzerinde çalışılan ve tüketime en uygun örnek "Kişisel Tatil Asistanı". Kendisi, halen prototip aşamasında olan ve aşırı büyük bir GPS gibi gözüken bir mobil cihaz. Intel'in burada "çevre" olarak tanımladıkları, turistlere neler yapılabileceği ile ilgil fikir veriyor. Kişisel seyahat tercihleriniz (nerde kalamayı seversiniz, tatilde neler yapmaktan hoşlanırsınız) ile daha önceden yaptığınız tatillerden alınan bilgiler toplanarak konumuzu, takviminizi vb. bilgileri de cihazın size anlık tavsiyeler verebilmesini sağlıyor. Seyahat sonunda cihaz içinde fotoğraflar ve videoların da olduğu seyahat blog'unu da otomatik olarak hazırlıyor.

Intel ve Fodor's bu cihazı, şu an New York'u ziyarete gelen birkaç düzine ziyaretçi üzerinde test etmek amacı ile test sürecine sokmuş durumda. Intel Laboratuvarlarında Araştırma Görevlisi olan Lama Nachman, cihazın içerisine yerleştirilen algılayıcıların kaynağı toplayıp işlemede kullanılacağını belirtiyor ve ekliyor: "Önsezi kullanmak çevre ayırdında bilgi işlem konseptinin özüdür".Techno-Labs


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.