elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

T-Mobile Ücretsiz Bağlantı Hizmetini Duyurdu

Dünyanın önde gelen GSM operatörlerinden T-Mobile dünyanın birçok alanında aktif olacak yeni bir data ağı servisinin hizmete gireceğini duyurdu. Aktif olarak hizmetin başlayacağı tarih ise 31 Ekim. Detaylar haberimizde...A- A+
11.10.2013 tarihli yazı 12876 kez okunmuştur.
 
Dünyaca tanınan T-mobile yeni hizmetiyle küresel bir veri alanı oluşturup genişletme amacında. Bu hizmeti de ücretsiz veya çok düşük ücretlerle sunmaya çalışması ise asıl dikkat çeken tarafı. Analistlere göre bu durumun gerçekleşme ihtimali yüksek ve eğer 31 Ekim tarihinde hizmet gerçekten aktif bir şekilde işlemeye başlarsa dünya'daki iletişim mekanizmalarında yeni bir dalgalanma oluşacak. 
 ►  İlginizi Çekebilir: GSM'in Dünden Bugüne Hikayesi

 
Angola'dan Vietnam'a kadar 100 ülkeden fazla sayıda ülkede kullanılacak olan hizmetin ülkeler listesinde Türkiye de var. 2G üzerinden internete bağlanmak, Twitter'da gezinmek, e-mail alış-verişleri yapmak gibi olanaklar ücretsiz olarak sunulurken, sesli veya görüntülü görüşme olanaklarını 3G üzerinden dakikası 20 cent (yaklaşık 30 kuruş) olarak sunuluyor. Gelişmiş ve opsiyonel seçenekleri mevcut olan paketler de kullanıcının beğenisine sunulacak. 
 


 
Örneğin farklı ülkelere sürekli seyahat etmek durumunda olan sporcular, gazeteciler, sanatçılar vb. için kapsamlı ve onların isteklerine uygun tarifeler düşük ücretli olarak hizmete sunulacak. Aylık, haftalık, günlük paketler de mevcut. Tüm bu tarifelerde sunulan ortak fikir ise bütün ülkelerin tüm bu imkanlardan aynı koşullarda yararlanabilmesi. Analistler bu doğrultuda internet ücretlerinin rekabet sonucu ucuzlayacağı görüşündeler. 

►  İlginizi Çekebilir: Telekom İle İlgili Bilinmesi Gerekenler 

 
T-mobile CEO'su John Legere'a göre kıtalar arası iletişimin artık ucuzlaması gerekiyor. Legere, günümüz telefonlarının dünya üzerinde işlerini güzel bir şekilde yaptıklarını ancak birçok gsm operatörü sayesinde çeşitli vergilerle yapılan bu işin maliyetinin çok fazla olduğunu da belirtiyor. Bu yüzden de dünyayı yeni bir şebeke haline getirirken ekstra bir ücret tarifesi uygulamayacaklarını da sözlerine ekliyor. T-mobile istatistiklerine göre 1 kişi yılda arama yapma, mesaj atma, internete girme gibi hizmetlere toplam da 1000 dolar'dan daha fazla bir ücret ödüyor. 


 
31 Ekim'de başlayacak olan hizmet kapsamında sınırsız sayıda mesajlaşma hakkı da olacağı söylentiler arasında. Analistlere göre kullanıcıların en memnun olacağı durum ise 30 kuruşluk ücret dışında herhangi bir ek ücret talebinin olmaması. T-Mobile yetkilileri ilk olarak Amerika'da olmak üzere ülkelere özel paketler de geliştireceklerini belirtiyorlar. Örneğin Amerika'da aylık sınırsız konuşma ve mesajlaşma paketi 10 dolar gibi ücretle tarifelendirilecek. 

Bu durumun Türkiye'deki geçerliliği ise önümüzdeki ay kesin olarak görülebilecek. Şu anda Türkiye'de nasıl bir paket uygulaması olacağının net bir bilgisi yok. Gelişmeleri zaman gösterecek... 
 

Kaynak: 
► Engadget 
► The Verge
► TMO News
 
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.