elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Suudi Kral
"Petrol fiyatları düşük olsun"

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, düşük petrol fiyatları görmek istiyor.A- A+
16.07.2008 tarihli yazı 3197 kez okunmuştur.


Suudi Arabistan Kralı Abdullah, İtalya'da yayımlanan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin petrol fiyatlarının düşmesini isteyip istemediği sorusuna, ''Tabii ki biz fiyatların bu kadar yüksek olmasını istemedik ve istemiyoruz. Bu bizim çıkarımıza değil, çünkü dünyanın geri kalanının çıkarına değil'' yanıtını verdi.


Kral Abdullah, ''Beni dinleyin. Suudi Arabistan Krallığı ve kendim adıma konuşuyorum. Petrol fiyatının varili 100 doların üzerinde dönüp durduğunda zaten mutlu değildik. 200 dolardan bahsedildiğinde şimdi ne hissettiğimizi hayal edin'' dedi.

Küresel petrol piyasasının Suudi Arabistan ve diğer üreticilerin üretim kapasitesini artırmasına karşılık vermediğini ifade eden Kral Abdullah, bunun petrol fiyatının, arz ve talepten çok diğer etmenlerden etkilendiğini gösterdiğini kaydetti. Kral Abdullah, ''En önemli etmen küresel petrol piyasasındaki spekülasyon ve birçok tüketici ülkenin petrole ek vergiler uygulaması'' diye konuştu.
Diğer üreticiler ve tüketiciler gibi Suudi Arabistan'ın da küresel petrol piyasasında istikrar görmek istediğini belirten Kral Abdullah, üretici ve tüketiciler arasında işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.Japonya'da, G-8 zirvesinde üretici ve tüketici ülkeler arasında diyalog çağrısında bulunulmasına rağmen, Suudi Arabistan'ın diyaloğu ilerletmek için zaten Riyad merkezli Dünya Enerji Forumu'nu oluşturduğunu söyleyen Kral Abdullah, ''G-8'in benzer projeleri kopyalaması yerine mevcut girişimleri desteklemesini istiyoruz'' dedi.

Suudi Arabistan Temmuz ayında günlük 9,7 milyon varil petrol üretti.
PETROL FİYATLARIBu arada, en büyük petrol tüketicisi ABD ekonomisindeki sıkıntının petrole olan talebin büyümesini etkileyeceği kaygısıyla dün 6 dolardan fazla düşen petrol fiyatları bugün 139 doların altında seyrediyor.ABD ham petrolünün varil fiyatı 25 sent düşüşle 138,49 dolara, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 30 sent düşüşle 138,45 dolara indi.Dün 6 dolardan fazla değer kaybeden petrol fiyatı, ABD'nin ilk Körfez Savaşı'nda Irak'ı bombalamaya başlamasıyla fiyatların tepetaklak olduğu 1991 yılından bu yana bir günde en büyük düşüşü gösterdi.Geçen hafta cuma günü 147,27 dolarla tüm zamanların rekorunu kıran petrol fiyatı, dün 135,92 dolara kadar geriledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, dün zayıf konut piyasası, yüksek enerji ve gıda fiyatları, kredi krizi nedeniyle zaten ciddi baskı altındaki ABD ekonomisinde ek baskı yarattığını söyledi.

Kaynak: AA

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.