elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Su azaldı kriz kapıda mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, kuraklığın etkisiyle hidrolik santrallerden (HES ) üretilen elektrik miktarında sıkıntı olduğunu belirtti.A- A+
26.05.2008 tarihli yazı 3178 kez okunmuştur.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, "Doğal Sermayemiz Harekete Geçiriliyor, Jeotermal Kaynaklar ve Yasa Uygulamaları" konulu eğitim ve uygulama seminerine katılan Bakan Güler, toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

''HES'lerde su miktarının azaldığı, bunun da elektrik üretiminde düşüşe neden olacağından bahsediliyor. Yaz yaklaşıyor, bununla ilgili bir önlem aldınız mı?'' şeklindeki sorusu üzerine Bakan Güler, ''Evet, HES'lerde sıkıntı var. Kuraklığın etkisi gayet tabii ki bizim için de önemli. Ancak bu noktada aldığımız tedbirlerle bu durumu da inşallah yöneteceğiz. Hem üretimdeki hem iletimdeki hem de dağıtımdaki arkadaşlarımız bunun üzerinde çalışıyorlar, bunu da yöneteceğiz. Şu anda bir sorun yok, ama gayet tabii ki tedbirlerimizi alıyoruz" dedi.

Elektrikte otomatik fiyatlandırma uygulamasının 1 Temmuz 2008 tarihinden öne alınıp alınmayacağına ilişkin bir soru üzerine Güler, konuyla ilgili bir kararın alındığını, ancak bunun öne çekilme noktasında da görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. Güler, elektrikte otomatik fiyatlandırma uygulamasına geçiş tarihinin şimdilik 1 Temmuz 2008 olarak kabul edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir gazetecinin "Devlet Bakanı Mehmet Şimşek elektrikte yüzde 19 zam ihtiyacı bulunduğunu telaffuz etti, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Güler, ekonomiden sorumlu bakanların ve kendilerinin bu konuyla ilgili hesaplamaları yaptığını, fakat Şimşek ile bu konuda görüşme imkanı olmadığını, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında kendisinden bilgi alacağını söyledi.

Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.