elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Su altında uçan enerji uçurtmaları

Deniz yada okyanuslardan faydalanılarak enerji üretimi yapacak konsept proje gel-git olaylarını kullanrak enerji üretecek.A- A+
08.05.2010 tarihli yazı 2724 kez okunmuştur.

"Derin Yeşil" yada "Sualtı Uçurtma" olarak isimlendirilen bu yeni ve ilginç projenin amacı, okyanus yada denizlerdeki gel-git olayından yararlanılarak enerji üretmek.

İsveç'li Minestro Firması tarafından geliştirilen konsept sualtı türbinleri, hem bilim çevrelerince, hem de yatırımcılar tarafından önemli bir fikir ve proje olarak kabul görüyor. Tasarım ve projenin arkasındaki şirket Minestro, önümüzdeki yıl sonraki nesil türbinlerin ilk denemeleri için, yatırımcılardan 2 milyon €'luk finansmanı çoktan sağladı bile.

Minestro firması yaptığı açıklamada, "Sualtı türbin tasarımlarının ilk denemelerinin önümüzdeki yıl Kuzey İrlanda'da başlayacağını ve bunların gelecek dört yıl içinde yaygın olarak kullanılabilir olacağından umutlu olduğunu" söyledi.

100m kablo ve gergin bir dümen ile deniz zeminine bağlı türbinler, sudaki hareketlilik ile, su altında adeta bir uçurtma gibi hareket etmekte. Bu hareket sonucunda da enerji üretilmekte.

Her türbin 12 metre kanat genişliğine sahip ve tam kapasite ile çalıştığında 500 kW enerji üretebilmekte. Yakın bir gelecekte bu proje sayesinde, önemli miktarda elektrik enerjisi üretiminin gerçekleştirilmesi bekleniyor.Veteknoloji


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.