elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Soyutwind Türbinleri Türkiye'den Dünyaya Yayılıyor

Türkiye’nin ilk büyük kapasiteli rüzgar türbini üreticisi Soyutwind, şimdi de dünyanın farklı ülkelerinde projeler gerçekleştiriyor. Soyutwind kurduğu türbinlerle Afrika’nın fakir ülkelerini hem temiz enerji hem de elektrikle tanıştırıyor.A- A+
18.05.2010 tarihli yazı 3300 kez okunmuştur.

Temiz enerjiye yönelişle, dünyada önemi giderek artan rüzgar enerjisinde, Türkiye'yi teknolojik üstünlüğüyle SoyutWind temsil ediyor. Yürüttüğü uluslar arası projelerle bu alandaki gücünü dünyaya kanıtlayan SoyutWind, 2 ay içinde çıkması beklenen Yenilenebilir Enerji Yasası ile yurtiçindeki projelere de ağırlık vermeye hazırlanıyor.
Merkezi Ankara'da bulunan Soyut Holding'e bağlı bir şirket olan SoyutWind, Türkiye'de büyük kapasiteli rüzgar türbinleri imal eden ilk firma. Ankara Temelli'deki fabrika 15 bin m2 kapalı, 120 bin m2 açık alana sahip. Bu fabrikada rüzgar türbinlerinin makine daireleri, kuleleri ve kanatları imal ediliyor. SoyutWind, yurtiçinde temiz enerji konusunda pek çok başarılı projeye imza attığı gibi son yıllarda dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirdiği uluslar arası projelerle de dikkat çekiyor.
Dünyayı rüzgar enerjisiyle tanıştırıyorSoyutWind, Birleşmiş Milletler projesi kapsamında Afrika'nın Eritre ülkesine 7 adet rüzgar türbini kurdu. Bu proje ile Eritre'de pek çok köy ve kasaba ilk kez elektrik enerjisine kavuştu. Afrika'nın Moritanya ülkesinde de Kanadalı bir firma ile ortak rüzgar türbini projesi gerçekleştirdi. Yakında Pakistan ve Belarus'ta rüzgar türbini projelerine start verecek.

Tarım ve sanayide düşük maliyet ve temiz enerji için büyük fırsatEnerji Bakanlığı'nın 2 ay içinde çıkacağını açıkladığı Yenilenebilir Enerji Yasası Türkiye'de rüzgar enerjisi yatırımlarının önünü açacak. Yasanın yürürlüğe girmesiyle, 76 bin MW'lik lisans başvurusundan, 13 bin MW'sinin 2015'e kadar gerçekleşmesi bekleniyor. Oluşan büyük pazarda hizmet verecek en önemli firmalardan biri SoyutWind.

1 kW'dan 2,000 kW (2 MW) gücüne kadar türbin üreten SoyutWind, yatırımcılara 500 kW'ın altındaki küçük güçlerde türbinler için 1-3 ay; 500 kW - 2 MW arası güçlerdeki türbinler için 3-9 ay arasında değişen teslim süreleri sunuyor. Firma, Türkiye'de üretim yapmanın en önemli avantajlarından birisi olan kısa teslim süresi kadar, ürün ve yedek parça garantisi, Türkiye'nin her bölgesine en geç 48 saatte ulaşabilen servis hizmetiyle yatırımcılara büyük avantajlar sağlıyor.

Şu ana kadar 30'a yakın fabrika, tarım sulama pompası, maden işletmesi, turizm tesisi ve konutlarda kurulum gerçekleştiren, banka ve finans kuruluşları ile özel anlaşmalar yapan SoyutWind, rüzgar türbini kurmak isteyen firmalara uzun vadeli ve düşük faizli finans desteği sağlıyor. Bir yıl içinde 700-800 bin TL maliyetle 4.150.000 kW.saat elektrik tüketen bir işletme rüzgar enerjisiyle elektrik ürettiğinde, yatırım kendini en fazla 4 yılda amorti ettiği gibi, 15-20 yıl boyunca elektrik maliyetinden tasarruf sağlıyor.Haberortak


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.