elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sony Taşınabilir SSD Geliştirdi

IBC 2013 fuarında Sony tarafından tanıtılan yeni nesil SSD, taşınabilir olması ve birçok yeni özelliğiyle fuara katılanlar tarafından büyük ilgi gördü. Güvenli ve hızlı veri aktarımı için SSD diskleri tercih edenler için çok güzel bir gelişme olarak görülüyor. Ayrıntılar haberimizde...A- A+
25.09.2013 tarihli yazı 12728 kez okunmuştur.
SSD (Solid State Disc yani Katı Hâl Sürücüsü) veri depolamak amacıyla geliştirilmiştir. Geleneksel ve mekanik olarak çalışan Hard Disk'lerin çok daha hızlı versiyonları olarak düşünülebilirler. SSD diskler daha fazla veri güvenliği sağlıyor ve Hard Diskler gibi ısınma sorunları yok ancak yüksek veri saklama boyutlarında çok pahalı bir alet konumunda olabiliyorlar.
 
► İlginizi Çekebilir: SSD Nedir?
 
Sony'nin duyurduğu yeni nesil SSD'lerin asgari dosya transfer hızı saniyede 400 MB olarak belirtiliyor. Bu hızla 30 GB'lık bir veri 1.5 dakikanın altında bir zamanda SSD'ye aktarılabilir. Sert ve zorlu dış mekan faktörleri için de dış kaplamasıyla yüksek güvenlik sunulduğu da öğrenilen diğer bilgiler arasında. 
 

Sony yetkilileri bu yeni SSD'yi profesyonel kullanıma yönelik olarak ürettiklerini açıklıyorlar. Yüksek hızlı veri aktarım kabiliyetine sahip olan diskin portatif olması, USB 3.0 desteği ve FireWire 800 üzerinden video transferi gibi imkanlara sahip olması dosyaların daha hızlı ve de daha sık bir şekilde yedeklenmesini sağlıyor. SSD'nin veri kapasitesi ise 256 GB.
 


 


Sony, iki farklı SSD modelinin üretildiğini duyurdu: PMW-50 ve PMW-1000. Her iki model de Sony XDCAM gibi portatif kaydediciler (kameralar) ile uyumlu olacak şekilde dizayn edilmiş ve birçok portatif kaydedici çeşidiyle uyumlu halde üretilmiş. Ayrıca diskler, Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan MIL-STD-810G standartları ile ve toza ve düşmeye dayanıklılık standardı olan IP5X ve IP45X standartlarına da uygun durumda. 

Sony, SSD'lerin yanı sıra portatif Hard Disklerini de duyurdu. Hard Disk'ler 500 GB ve 1 TB boyutlarında iki seçenekle sunuluyor. Hard Disk'lerin veri transfer hızı ise saniyede 120 MB olarak belirtiliyor. Tüm portatif disklerin üzerinde mevcut olan LED göstergeler sayesinde de kullanıcı veri transfer durumunu rahatlıkla görüntüleyebiliyor. Sony yetkilileri tüm disklere 3 yıl garanti verileceğini de duyurdu. Ayrıca disklerin 2 metreye kadar olan düşmelere karşı dayanıklılığı da öğrenilen diğer bilgiler arasında. 

 

Sony Electronics Asya Enerji Bölümü Başkan Yardımcısı Takayuki Takemura'ya göre, sürekli bir şekilde seyahat halinde olan ve önemli verilerle işlemlerini gerçekleştirenler için en önemli unsur sağlamlık ve güvenliktir. Takemura, yeni üretilen Sony SSD ve Hard Diskler'in bu amaçla üretildiklerini ve amaçlarına en iyi şekilde hizmet ettiklerini de sözlerine ekliyor. 

Sony, özellikle taşınılabilir olmalarıyla diskleri iş dünyasında çalışanlar, fotoğrafçılar, müzisyenler gibi büyük boyutlarda verileri yanlarında taşımak isteyenleri hedef alan bir tasarım gerçekleştirmiş. Kasım 2013'de piyasaya çıkacak olan bu yeni nesil disklerin fiyatları konusunda henüz net bir bilgi yok. Gelişmeleri zaman gösterecek. 

 


Kaynak: 

► Nikk Tech
► Storage Servers
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.