elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sony Akıllı Lens |
Akıllı Telefonunuzu Fotoğraf Makinesine Dönüştürün

Akıllı telefonlarda kullanılan kameraları çok daha ileri seviyeye taşıyan ve telefonlarıyla daha kaliteli fotoğraf çekmek isteyen kullanıcılar için özel olarak tasarlanan akıllı lens teknolojisi Sony tarafından piyasaya sürüldü. Detaylar haberimizde...A- A+
20.09.2013 tarihli yazı 17234 kez okunmuştur.
iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlarla uyumlu olan lens kameralarının içerisinde lens, sensör, işlemci, microSD yuvası ve kablosuz iletişim yazılımı barındıran üniteler mevcut. Cihazın öncelikli amacı düşük ışık koşulları altında kaliteli resimler çekmek. Ayrıca çekim sırasındaki tüm gürültüleri gidermek de ikinci amacı olarak tanımlanabilir. Analistlere göre lenslerin fotoğraf makinelerinden yana tek eksiği ise bir vizör. Bu ihtiyacı da akıllı telefonun ekranı sağlıyor. 
  
 


Lensler, telefona yüklenen "PlayMemories" isimli uygulama ile çalışıyor ve bu program sayesinde Wi-Fi, NFC, internet bağlantısıyla Facebook gibi yerlere bağlantı çok kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Lenslerin iki modeli bulunmakta; QX10 ve QX100. Bu lensler akıllı telefonun arka kısmına monte edilmiş şekilde kullanılabileceği gibi kablosuz olarak da kullanılabiliyor.

Çekilen resim ve videolar, tercihe bağlı olarak lens'in hafızasına veya telefon'un hafızasına kaydedilebiliyor. Sony yetkilileri bu konuda yeni bir sistem geliştirdiklerini ve bu sayede artık büyük bir dünya haline gelmiş akıllı telefonlarda çekilen fotoğrafların saklanmasının, PC'de saklanmasından rahat olduğunu belirtiyorlar.

 Sony Cyber-Shot QX100 modelinde RX 100 Mark II modelinde kullanılan 1 inçlik sensör ve 3.6 kata kadar optik zoom yapabilen f1.8-4.9 diyaframlı 28-100 mm Carl Zeiss Vario - Sonar T lens kullanılıyor. 20.9 megapiksellik görüntü çözünürlüğü ve BIONZ marka görüntü işlemcisi de mevcut. Bu sayede lens ile Full HD (30 fps) video kaydı yapılabiliyor.

Ayrıca düşük ışık altında ISO 
hassasiyet değerini 3200'e kadar çıkarabilen QX100, 62.5 x 62.5 x 55.5 mm boyutlarına sahip. Pil ile birlikte 179 gram ağırlığında. Raporlara göre, tam dolu bir pille 250 kare fotoğraf çekilebiliyorken 55 dakika video kaydı da gerçekleştirilebilir. Lens, manuel netlik ayarı ve USB 2.0 desteği ile de geliyor. 
 


 


Sony Cyber-Shot QX10 modeli ise 10 kata kadar optik zoom yapabilme kabiliyetine sahip. Lens'in temeli ise Sony Cyber-Shot DSC-WX150 fotoğraf makinesine dayanıyor. 1/2.3 inçlik Exmor R CMOS sensör ve BIONZ marka görüntü işlemcisi mevcut. 18.9 megapiksellik görüntü çözünürlüğü sunan model içerisinde 25-250 mm'lik lens bulunuyor.

3200'e kadar arttırılabilen ISO hassasiyet değeri ve USB 2.0 desteği bu modelde de mevcut. Pil ile birlikte 105 gram ağırlığa sahip olan lens'in boyutları ise 62.4 x 61.8 x 33.3 mm şeklinde. Raporlara göre, tam dolu bir pille 220 kare fotoğraf çekebiliyorken 65 dakika video kaydı gerçekleştirebiliyor. Görüntü sabitleme fonksiyonu da mevcut.

 Hafif ve taşınabilir olması ile dikkat çeken lenslerin yurt dışı fiyatlarının QX100'ün 500 dolar ve QX10'un 250 dolar şeklinde olduğu söyleniyor. Türkiye için fiyatları ve satış tarihleri ise yakında Sony yetkilileri tarafından duyurularla açıklanacak. 
 
 

Kamera sensör karşılaştırması;


 

 
 
 
 


 

Kaynak: 

►   Sony 
►   The Verge 
►   TechCrunch


 
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.