elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sızıntı, yapılan son denemede de engellenemedi

BP Meksika Körfezi'ndeki sızıntıyı önlemek amacıyla su altı robotlarını kullanacak.A- A+
01.06.2010 tarihli yazı 3365 kez okunmuştur.

Meksika Körfezi'ndeki "Transocean" firmasına ait olan ve BP'nin işlettiği "Deepwater Horizon" petrol platformunda 20 Nisan'da meydana gelen patlama sonrası oluşan sızıntı halen durdurulamadı.

Sızıntıyı durdurmak için pek çok yöntem deneyen BP, en son sızıntının olduğu deliğe çamur ve çimento pompalama işlemininde başarısız olması sonucu yeni bir arayışa girdi.

BP CEO'su Tony Hayward yaptığı açıklamada sızıntıya yönelik son çalışmanın da başarısız olmasının ardından kesin çözümün Ağustos ayına kaldığını söyledi.11 kişinin ölümü ve bir çevre felaketine neden olan kazanın arkasında ihmallerin olduğuna yönelik duyumlar ortaya çıkarken bölgedeki doğal hayat ile birlikte balıkçılık ve su ürünleri sektörü de giderek büyük bir kriz içine sürükleniyor.

ROBOTLAR KULLANILACAKÇevre felaketinde 43'üncü güne girilirken, BP, sızıntının olduğu bölgeyi kontrol altına almayı amaçlayan yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Sızıntıyı durdurmak üzere hazırlanan yeni planda sualtı robotlarının kullanılacağını kaydeden Hayward, "Sızıntının kaynağına bir 'çevreleme sistemi' yerleştirilerek ham petrolün gemilere aktarılması sağlanacak. Ağustos'ta kuyunun kontrol altına alınması konusunda şüphe yok" dedi.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.