elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sabancı aldığı krediyle 11 santral kuracak

Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini sürdürülebilir, rekabetçi ve çevreyle uyumlu bir yapıda üretmeyi hedeflediklerini belirtti.A- A+
16.07.2008 tarihli yazı 2555 kez okunmuştur.

Türkiye'nin elektrik ihtiyacının önümüzdeki dönemde çok daha büyüyeceğini dile getiren Dördüncü, "Türkiye sanayisinin refahına güvenerek bu sektörde konumlanıyoruz. Enerji gelecekte de Sabancı'nın önemli bir işkolu haline gelecek. Şu anda 450 mw'lık kapasite ile yıllık 300 milyon YTL ciroya sahibiz. Dolayısıyla bugün enerji holding faaliyetleri içinde önemli yeri teşkil etmiyor. Ancak, 2015 ve sonrasında payını yüzde 10 ila 15 arasına çıkarmayı planlıyoruz. Finans ise holding faaliyetlerinde yüzde 50'den fazla yer kaplıyor. 2015'te enerji alanında da en az finans kadar güçlü olacağız" dedi.Toplam 4 hidroelektrik ve 4 doğalgaz santralı bulunan, kurulu gücü 455 megavat olan Enerjisa, Türkiye elektrik talebinin yüzde 2'sini karşılıyor.
Türkiye'ye güveniyoruzVerbund CEO'su Michael Pistauer ise finansal pazarın zorlu koşullar içinde olmasına rağmen güçlü finansal kuruluş ve bankaların Sabancı ve Verbund'un stratejik hedeflerine olan inanç ve güveni sonucunda kredi anlaşmasının imzalandığını kaydetti.Sabancı ile ortaklıklarıyla 2012'ye kadar olağanüstü bir çalışma yapılacağını vurgulayan Pistauer, "Türkiye'ye güveniyoruz ve büyüyeceğine inanıyoruz. Türkiye'nin hedeflediği ekonomik büyüklüğü gerçekleştirebilmesi için altyapı yatırımlarına ihtiyaç var. Enerji sektöründe artan ihtiyacın giderilmesi de bunlardan birini oluşturuyor. Biz de bu desteği vermeye hazırız. Bana sürekli Türkiye'deki siyasi gelişmeler ve bunların yatırımları olumsuz etkileyip etkilemeyeceğine dair sorular soruluyor. Hayır... Biz siyasi gelişmelerden hiçbir şekilde etkilenmeyeceğiz. Siyasi tartışmalar, dünyanın her yerinde oluyor. Türkiye'deki ekonomik büyümeye, enerji yatırımlarına destek vermek, dağıtım üzerinde çalışmalar yapmak istiyoruz" diye konuştu.

7 yılda 6.5 milyar dolar yatırım


Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı ve Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman da 2015'e kadar en az 5 bin MW kurulu güce ve yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini aktardı. "Bu anlaşma Türkiye enerji sektörü için çok önemli bir adım" diyen Hakman, 7 yıl içinde sadece elektrik üretimi alanına 6.5 milyar dolar yatırım yapmayı planlanladıklarını söyledi.


Hakman, proje dahilinde Bandırma'daki doğalgaz kombine çevrim santralının payının 920 mw olduğunu ve bu santralın 2010 yılının 3'üncü çeyreğinde devreye gireceğini kaydetti. Diğer 10 hidroelektrik santralın ise 2011-2012 yıllarında faaliyete geçeceğini dile getiren Hakman, "2012'ye kadar yaklaşık 2 bin 500 megavatlık kurulu güce ulaşacağız. Bu kredi ile projelerin yüzde 60'nın finansmanı sağlanacak, geriye kalan yüzde 40'ı ise öz kaynaklardan karşılanacak" dedi. Hakman, henüz Başkent EDAŞ'ın finansmanı için de benzer yapı oluşturmak için çalışmaların sürdüğünü belirtti.
ENERJİSA KREDİYİ NEREDE KULLANACAK

* 10 tane hidroelektrik santral yapılacak


* Doğalgaz kombine çevrim santral kurulacak.


* Projeler bin 920 megavat kurulu güce sahip.


* Yıllık 12 bin gigavattsaat elektrik üretecek.


* 3.6 milyon müşteriye enerji sağlayacak.


Kaynak: Referans
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.