elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Rüzgarda Dev Şirketler Yatırım Peşinde

Sabancı, Koç, Zorlu, Aksa ve daha birçok şirket, yatırım yapmaya hazırlanıyorA- A+
03.01.2011 tarihli yazı 3054 kez okunmuştur.Gün geçtikçe önem kazanan yenilenebilir enerji, dev şirketlerin de son zamanlarda gözdesi haline gelmiş durumda. Uzmanlar, yenilenebilir enerjide 5 yıl içinde 30 milyar dolar anlamına gelen 20 bin megavatlık yatırım bekliyor.

Güneş ve rüzgar enerjisine dair kanunun da çıkmasıyla şirketler bu yatırımlar için teşvik edilmiş oldu. Güneş enerjisinin 2013'e kadar 600 MW'a kadar şebekeye bağlanması kararlaştırılırken, rüzgar enerjisinde ise elektriğin kilowatt'ına 7.3 dolar destek veriliyor. Bu destek yerli alımlarda 3.7 dolar daha artarak 11 doları bulacak.

Rüzgâr Enerji Sanayicileri Derneği (RESİAD) Başkanı Tolga Bilgin, konuyla ilgili olarak "Uzun süredir çıkmasını bekliyorduk. Ancak fiyatlandırmanın euro'dan dolara çevrilmesi bizi zora sokacak. Rüzgârda makineler Avrupa'dan euro ile alınıyor. Kur riski oluşacak. Yasanın çıkmasıyla güneş enerjisi ile ilgili ilk adım atıldı. Şimdi sıra EPDK'nın yayınlayacağı yönetmelikte.' şeklinde konuştu.

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, küresel ısınma problemine dikkat çekerek 'Bundan dolayı portföyümüzde yenilenebilir enerjiye önemli bir pay vermeyi düşünüyoruz. Yenilenebilir enerjide fırsatları değerlendirmek istiyoruz. Ekonomisi olan ve gelecek vaat eden projeler öncelikle odaklanacağımız projeler olacak.' diye konuştu.

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, 2015 yılı için hedefledikleri minimum 5 bin MW kurulu gücün %40-45'ini hidroelektrik santrallerinden, %5-10'unu ise rüzgâr enerjisi santrallerinden karşılamayı amaçladıklarını söyledi.

Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Aybar Eriş, kanunda yer alan yerli katkı desteği kararı sayesinde yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye'de bir sanayi atılımı olacağını söyledi ve "Bu sayede Türkiye'de rüzgâr enerjisi ekipmanları sanayisi gelişecek. 5 yıl içinde yaklaşık olarak 20 bin megavatlık bir kurulum olacağına göre 30 milyar dolarlık yeni bir sektör oluşacak. Ayrıca çevre ülkelere ihracat olanakları da eklersek Türkiye için büyük fırsatlar var.' dedi.

Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörü Tuğban İzzet Aksoy da, Anadolu Grubu olarak 205 MW'lık iki HES yatırımlarının yanında 1 Kasım 2007 RES başvurularının da bulunduğunu söyledi ve orta vadede HES yatırımları ile toplam 300 MW kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.