elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Rüzgar Santralleri İçin Yarış Başlıyor

Özel sektörün rüzgar elektrik üretim santralları yapmak için merakla beklediği teknik düzenlemeler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tamamlandı.A- A+
06.10.2009 tarihli yazı 2966 kez okunmuştur.
A.A muhabirinin edindiği bilgiye Kurul, yaptığı toplantı ile aynı bölgede kurulmak üzere başvuran binlerce megavat kurulu gücündeki özel sektör rüzgar santralı yatırımları arasında yapılacak yarışmanın usul ve esaslarını onaylayarak, lisans yönetmeliğini değiştirdi.


EPDK Başkanı Hasan Köktaş, TEİAŞ ile birlikte hazırlandıktan sonra onayladıkları yarışma yönetmeliği çerçevesinde tüm teknik düzenlemelerin tamamlandığını bildirirken, belirlenen kapasiteler çerçevesinde, 20 yıl boyunca bir kilovatsaat için en yüksek katkı payını teklif eden özel şirketlerin sisteme bağlantı hakkını elde edeceğini ifade etti.


Türkiye'de rüzgar santralları kurulu gücünün son birkaç yılda 25 kat birden artarak 500 megavat düzeyini aştığına dikkati çeken Köktaş, 10-15 yıllık süre zarfında bu 500 megavatlık gücü de, 20 bin megavata çıkarmak gibi çok iddialı bir hedef taşıdıklarını vurguladı.


Bu amaçla özel sektörün rüzgara milyarlarca dolarlık yatırım yapacağına işaret eden Köktaş, ''son düzenlemelerimiz ile bu yatırımların yapılmasına yönelik sağlıklı bir sistemin altyapısını kurmuş olduk'' diye konuştu.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve bağlı kuruşlarla birlikte bu yarışma sürecinin önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini bildiren Köktaş, şunları kaydetti:


''Kurumumuza 1 Kasım 2007 tarihinde 78 bin 151 megavat kurulu gücünde 751 proje için lisans başvurusu yapılmıştı. İletim şirketi TEİAŞ'ın belirlediği trafo kapasitesi sınırlılığı içinde şirketler bu kurulu güçlerini 28 bin megavatlara kadar düşürerek revize ettiler. Halen 682 adet başvuru var. TEİAŞ'ın belirleyeceği trafo kapasitesi çerçevesinde bu rakam biraz daha düşebilir. Bu şirketler TEİAŞ tarafından yapılacak yarışmanın sonucunda sisteme bağlantı hakkını elde edecekler ve ardından Kurumumuzdan lisans alacaklar. Yani 600'ün üzerinde rüzgar yatırımcısı trafo kısıtları çerçevesinde en yüksek katkı payını vermek için yarışacak''

İHALE SÜRECİ NASIL OLACAK?

Önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek olan düzenleme çerçevesinde ihale süreci şöyle işleyecek:


-TEİAŞ, EPDK tarafından kendisine bildirilen başvurular kapsamında talep edilen trafo merkezlerine bağlanabilecek rüzgar santrali kapasitesini, yüksek gerilim ve orta gerilim baraları bazında belirleyecek ve ilan edecek.


-İlan edilen trafo kapasitesinin üzerinde kurulu gücü olan başvurulardan güçlerini düşürerek revize etmeleri istenecek. EİE'nin teknik değerlendirmesi ve EPDK değerlendirmesi sonucunda aynı bölge veya aynı trafo merkezi için birden fazla yapılan başvurular TEİAŞ'a gönderilecek.


-Yarışmaya katılma hakkı elde edenler TEİAŞ tarafından internet sayfasında ve Resmi Gazetede ilan edilecek.

AÇIK ARTTIRMA YOK

Yarışmaya katılacaklar, yarışmaya esas kurulu güçlerinin her bir megavatı için 10 bin lira tutarında teminat mektubu sunacaklar.


TEİAŞ'ın yapacağı yarışma, tek oturumda ve kapalı zarf esasına göre uygulanarak anormal fiyatların oluşması engellenecek. İlk adımda teklifler en yükseğinden en düşüğüne doğru sıralanacak.


İkinci adımda çakışan (bir santral sahasının diğer bir santral sahasının tamamını kapsaması hali) projelerden hangisinin yarışmaya devam edeceği belirlenecek.


Çakışan projelerden, en yüksek rüzgar elektrik santrali (RES) Katkı Payını teklif eden proje sıralamaya alınacak, çakışan diğerleri ise yarışma dışında kalacak.


EPDK, 1 Kasım 2007 tarihinde rüzgar lisans başvurularını kabul etmiş ve Türkiye'nin ve dünyanın önemli şirketleri bu kapsamda 70 bin megavatın üzerinde rekor bir başvuruda bulunmuştu.


(AA)ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.