elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Rüzgar enerjisi Bakan ile EPDK'yı birbirine düşürdü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iki senedir bekleyen rüzgâr santralı başvurularına yönelik çalışmayı bu yıl sonuna kadar tamamlayacakları yönündeki sözünü tutamayacak.A- A+
20.10.2009 tarihli yazı 2431 kez okunmuştur.

Yıldız, Referans'a geçen ay yaptığı açıklamada, özel sektöre hak vermiş ve çözüm için başvuruları eleyeceklerini açıklamıştı. Ancak eleme yöntemine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) izin vermeyince bir anlamda rüzgâr tersine döndü.Bakanlık, 78 bin MW'lık başvuruları ek maliyet olmaması için iletim şebekesinin durumuna göre düzenleyerek bazı elemeler yaptı ve 28 bin MW'a düşürüldü. Ancak EPDK buna izin vermeyen bir karar yayımlayarak bakanlığın önüne geçti. Bir yılda tamamlanan çalışma şimdi baştan ele alınacak. Kasım-aralık döneminde yeni yol haritasının belirlenerek, ocakta birden fazla başvurunun olduğu yerlerde ilk ihaleye çıkılması hedefleniyor. EPDK'nın kararıyla TEİAŞ 100-150 milyon dolarlık ek iletim yatırımı yapmak zorunda da kalacak. Bu durum bakanlığın 2010 bütçesini zorlayacak. Bakanlık ile EPDK karşı karşıya gelirken özel sektörse her iki tarafa da 2 yılda sorunun çözmemesinden dolayı kızgın. Bazı yatırımcıların yabancı ortaklarıyla yollarının ayrıldığı, bazılarının ise yatırımdan vazgeçme noktasına geldiği öğrenildi.
Süreç sil baştan başlayacak


TEİAŞ, başvuruları iletim kısıtlarına göre değerlendirirken bazı yatırımcılardan kurulu güçleri aşağıya çekmelerini yani yatırımları küçültmelerini istedi. Edinilen bilgiye göre yatırımcılar buna karşı çıktı. Ek iletim yatırımına ihtiyaç olmaması için de bazı başvurular sorunsuz bölgelere yönlendirildi. Bu durum ihale yöntemiyle seçim yapılacak çoklu başvuruların tablosunu da değiştirdi. EPDK ise özel sektörün şikâyetlerini göz önüne alarak bir kurul kararı yayımladı. Buna göre TEİAŞ'ın lisans başvurusu kapsamında talep edilen bağlantı noktalarını ele alarak değerlendirme yapmasını talep etti. Bu nedenle 1 yıllık çalışma da boşa gitti.


Bakanlık, EPDK'nın çalışmaya başlamadan önce değil de bittikten sonra böyle bir karar almasını eleştirdi. Bu durum iki tarafın arasını açarken, özel sektör her iki kesime de kızgın. Sektör temsilcileri EPDK'nın ilk etapta, TEİAŞ'ın yaptığı ve yönlendirme içeren ilk çalışmaya sadık kalınmasını kendilerinden istediğini belirterek, sil baştan sürece başlanmasını eleştirdi. Sektör temsilcileri, TEİAŞ'ın güç tahsisinde illere göre değerlendirme yapıyor olmasına da karşı çıkarak, yanlış değerlendirme yapıldığını ve verilmesi gerekenden daha az güç tahsisi yapıldığını ifade ederek yatırımcıların küçültülmesini eleştirdiler.
Yeni yol haritası belirlenecek
Rüzgâr başvurularında değişen şartlara uygun olarak kasım-aralık döneminde yeni bir yol haritası belirlenerek ocakta çoklu başvuruların ihalesine başlanmasına çalışılacak. TEİAŞ'ın gelecek günlerde yarışma ilanını yayımlaması bekleniyor. TEİAŞ, çoklu başvurulardaki ihale başvuruları yapıldıktan sonraki 1 aylık süreçte, başvurulara yönelik değerlendirmesini sunacak. TEİAŞ iletim kısıtları açısından değerlendirme yapacakken, EPDK da teknik açıdan inceleme yapacak. Her iki kurumun onayına göre ihaleye girebilecekler belirlenecek. Yatırımcılar bunca gecikmeden sonra ihalelere yeni yılda başlanabileceğine kesin gözüyle bakamıyor. Bu nedenle, özel sektör EPDK ve bakanlığın her ikisine de kızgın. Türkiye'nin yenilenebilir enerji yatırımlarına ise Avrupa Birliği (AB) üyeliği ve arz güvenliği açısından bir an önce başlaması gerekiyor.

Kaynak: Referans Gazetesi

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.