elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Rusların OSB'sini Türkler Yapacak

Rusya'nın Leningrad Bölgesi, Türkiye'deki organize sanayi bölgelerini örnek aldı, Rönesans Grubu inşaat ve işletmesini üstlenecek. Leningrad Sanayi Odası Başkanı Rashid İsmagilov, ASO ile ortak yapılacak organize sanayi bölgesi için, “Türkler, Avrupalılara göre yavaş ama sonuç hep çok iyi oluyor” dedi.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 2809 kez okunmuştur.


LENİNGRAD Bölgesi Vali Yardımcısı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rashid İsmagilov’un Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir’e “Sizin Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) etkilendik bize yardım edin benzereni yapalım” çağırısıyla başlayan işbirliğinde önemli adımlar atıldı. İsmagilov, ASO’dan alınan mavzuat örneğinin ülkelerine uyarlanarak çıkarıldığını söyledi. 

Türkiye yılı kapandıASO Başkanı Özdebir ve ekibi, Rashid İsmagilov’un yaklaşık bir yıl önce Türkiye’ye ziyaretle başlayan işbirliğine son şeklini St. Petersburg’da verdi. Leningrad’da ilan edilen “2011 Yılı Türkiye Yılı” kapanış gecesine katılan Özdebir’e, Türkiye’nin ünlü caz sanatçı Kerem Görsev ve Kültür Bakanlığı’nda görevli müzik grubu eşlik etti. Özdebir, “Biz buraya mevzuat ihracatı yaptık. OSB’lerde altyapı hizmetlerini, üretim sistemini anlattık. Türkiye için büyük gurur. Burada yapılacak OSB’de Rönesans ve Leningrad Ticaret Odası gibi biz de yönetimde olacağız” diye konuştu. Rusya’nın Leningrad Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Rashid İsmagilov, Türkiye’nin son 20 yıl içinde sanayide önemli atılımlar yaptığını vurgulayarak, şunları dile getirdi: “Ankara’ya yaptığmız ziyaret bizi çok etkiledi. Ankara Sanayi Odası işbirliği tefklifimize olumlu yanıt verdi. Bize gönderdiği mevzuatı kendimize uyarlayarak hazırladık ve onaylandı. Daha önce Avrupa ve Güney Kore Organize Sanayi Bölgelerini ziyaret ettik. Türkiye’deki gibi yapıyı görmedik. Yeşil alanlar, eğitim alanları yönetim yapısı şekliyle çok büyük bir örnek oldu. Türkiye’deki OSB’ni gördükten sonra Türkiye’nin potansiyelini anladık.”

Üçüncü ülkelere açılalım İsmagilov, Türkiye örneğiyle hazırlanan ve onaylanan teşvik sistemini şöyle anlattı: “İlk 6 yıl bazı vergiler düşürülecek. Toprak vergisi olmayacak. Mühendislik, teknik işler, müşavirlik hizmetleriyle ilgili teşvikler olacak. Toprağı işleten kurumlar için teşvikler olacak. Devlet finansman ihtiyacına katkı verecek. Şirketler için farklı teşvikler olacak. Gelir vergisi düşük olacak. İki ülkenin başkanları 100 milyar dolarlık ticaret hedefi koydu. Bu hedef uzaya gitmek gibi. Ama biz bunu başaracağız. Bu özellikle bu OSB’ler yoluyla başarılabilir bir hedeftir. Üretip, birlikte üçüncü ülkelere de satabiliriz.”Türkiye’de vaziyeti idare eden Rusya’da köşeyi dönerANKARA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türk sanayicilerin Rusya’ya gitmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Gümrük duvarları var ve yerli sanayiciyi koruyorlar. Burada önemli fırsat olduğunu düşünüyorum. Bizim sanayicilerimizin buraya gelmesi lazım. Tükiye’nin daha fazla iş yapabilmesi için firmalarımızın yurtdışında da iş yapması gerekiyor. Ben insanlarımızın dikkatini Rusya’ya çekmek istiyorum. Burada şimdilik sadece müteahhitlerimiz var. Türkiye’de vaziyeti idare eden firmalar Rusya’ya gelip köşeyi dönebilirler. Burada yüzde 30-40 kâr marjları var.  Özellikle küçük ve orta ölçekliler bunu başarabilir. Kule vinç ihtiyacı yüksek. 7 bin tane nehir gemisi ihtiyacı var OSB’nin yasal düzenlemesi onaylandı, hızlı kurulacak.”Türkiye biraz fazla kibarLENİNGRAD Bölgesi Vali Yardımcısı ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rashid İsmagilov, Türk firmaları için “Biraz fazla kibarlar” diyerek şöyle konuştu: “Dikkatli olmaya çalışıyorlar. Bizim bir numaralı partnerimiz ABD’li şirketler. Bizde en fazla yatırım yapan şirketler onlar. Diğer yabancı şirketler de var. Ama yabancı şirketlere baktığınızda onlar çok güçlüler, cesaretliler. Hızlı karar alıyorlar. ABD’li şirketler gelir gelmez çalışmaya başlarlar. Halbuki Türk şirketleri önce gelirler, bakarlar. Sonra kendilerini gösterirler. Ama o aşamaya gelene kadar biraz yavaşlar.”Türkiye’de enerji hedefliyorRUSYA’nın en büyük yabancı sermayeli şirketleri arasında yer alan Rönesans Grubu, ASO ve Leningrad Sanayi Odası’nın işbirliği ile yapıcak OSB’yi yapıp-işletecek. Rönesans Grubu’nun Rusya Direktörü Avni Akvardar, Rusya’da hızla büyüdüklerine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Rusya’da 13 dev mağaza açan İkea’nın 8 mağazasını biz yaptık. Rönesanas Grubu inşaat yatırımının yanı sıra önümüzdeki dönemde çimento ve petro kimya alanına da girmeye hazırlanıyor. Türkiye’de ise enerji sektöründe en büyükler arasına girmek istiyoruz. Bu alanda yatırımlarımız olacak.”

 ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.