elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Renk Körlüğüne Yeni Bir Çözüm

Kırmızı, yeşil, mavi. Her insan için bu renkler farklı farklı anlamlar ifade edebilir. Ancak bazı insanlar var ki onlar için doğuştan gelen bir farklılığı ifade eder. O farklılığın ortadan kaldırılmasına bir adım daha yaklaşıldı.A- A+
18.02.2013 tarihli yazı 29039 kez okunmuştur.
 
Farklılık dedim, çünkü renk körlüğü bir hastalık mıdır tam olarak karar veremedim. Renk körü olduğunu 20 yaşında askere gidecekken öğrenen insanlar da tanıyoruz, o yaşına kadar hiç sorun yaşamadan gelmiş olan.
Peki nedir bu renk körlüğü? Hepimiz lise veya orta okul yıllarımızda biyoloji dersinde görmüşüzdür. Mavi, yeşil yada kırmızı koni hücrelerinin olmaması sebebiyle renk körü olanlar bahsedilen üç renkten hangisinin hücresi yoksa onu göremezler veya farklı renkte görürler. Bu doğuştan gelen bir kalıtımsal farklılıktır. Kromojen Lensler çoğu zaman renk körü olan insanların renkleri ayırmasında yardımcı olması için kullanılmaktadır. Ancak şuanda renk körlüğünün tıbbî bir tedavisi de yoktur. 
Ama artık renk körleri de gökyüzünün mavisini, ağaçların yeşilini ya da domates tarlalarının kırmızılığını görebilecek.  ABD’de Boise State Üniversitesi 2AI laboratuarında çalışan bilim insanları renkleri ayırt edememe durumunu ortadan kaldıracak bir gözlük geliştirmeyi başardı.
Projeyi yürüten ekipte yer alan Dr. Mark Changizi projenin asıl amacının, oksijenleşmiş kanı daha keskin görmeyi sağlayacak bir gözlük geliştirerek hemşire ve doktorlara yardımcı olmak olduğunu ancak çalışmalar sırasında renk körlüğüne de çözümler üretildiğini söyledi.
Bu gelişmeden sonra üretilen bir gözlük İngiltere’deki Sussex Üniversitesinden Prof. Daniel Bor’a gönderildi. Bor yaptığı testlerden olumlu sonuç alınca ABD’deki ekibe sonuçların olumlu olduğunu bildirdi.

NASIL ÇALIŞIYOR?

 

Derideki oksijenleşmeyi ayırt eden bir sistemle hemoglobin yoğunluğundaki değişimin algılanmasını saf dışı bırakıyor. Algılaması zayıflatılan kişi kırmızı-yeşil renklerini gözlükteki filtre sayesinde daha keskin görüyor. Ancak bunun bir dezavantajı var. Bu durumda kişiler kırmızı-yeşil ayrımını iyi yaparken, sarı-mavi ayrımını daha zor yapıyorlar. Gözlüğü geliştiren ekip ise bu durumu ortadan kaldırmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

ÇOK AMAÇLI GÖZLÜKLER
2AILabs'ta şuana kadar 3 farklı gözlük geliştirildi.
 
Renk körlüğü için olan gözlük: Oxy-Iso 
Hemo-Iso: Travma dedektörü. Hemoglobin yoğunluğunu gözleme amaçlı doktor ve hemşireler için geliştirilen gözlük.Oxy-Amp: Diğer iki gözlüğün en iyi özellikleri birleştirilerek elde edilmiş, daha çok klinik amaçlı kullanılan, kandaki oksijen seviyesinin görünürlülüğünü artıran gözlük.Renk körlüğü için kullanılacak olan Oxy-Iso'nun ABD'deki satış fiyatı ise şimdilik 297$. 

KAYNAK:
www.ntvmsnbc.com
www.dunyagoz.com
 
Mustafa Çelik Mustafa Çelik Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.