elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Putin, 'enerji dolu' geliyor

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Ankara'ya yapacağı ziyaret Rusya'nın Nabucco Projesi'ne, Türkiye'nin ise Güney Akım Projesi'ne dahil olup olmayacağına ilişkin yol haritasını netleştirecek.A- A+
04.08.2009 tarihli yazı 1759 kez okunmuştur.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 6 Ağustos'ta Türkiye'ye geliyor. İlk kez 2004 yılında Türkiye'ye gelen ve iki ülke arasındaki 500 yıllık buzları kıran Putin'in bu ziyaretinde, ikili ticaret alanında yeni kararların alınması bekleniyor. Tarihi zirve öncesinde Ankara ve Moskova'nın ortak gündem maddelerinin başında doğalgazdan nükleere, enerjide işbirliği yer alıyor. Putin'in Ankara çıkarması Rusya'nın Nabucco Projesi'ne, Türkiye'nin ise Güney Akım Projesi'ne dahil olup olmayacağına ilişkin yol haritasının da netleşmesini sağlayacak. Öte yandan, Türkiye'de Ciner Grubu şirketlerinden Park Teknik ile birlikte nükleer santral yatırımı yapmak isteyen Rus Atostroyexport şirketinin durumu da tartışılacak konular arasında. Ayrıca Türk mallarının Rus gümrüklerinde yaşadığı sorunlar da uzun zaman sonra ilk kez ele alınacak.Uzmanlar, Hazar ve Ortadoğu bölgesindeki doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören Nabucco Projesi'nin imza törenine gözlemci heyet bile yollamayan Rusya'nın, anlaşmanın üzerinden 1 ay geçmeden devlet başkanı düzeyinde Türkiye'ye gelmesinin önemine işaret ederek, "Bu fırsat iyi değerlendirilmeli. Bölgesel güç olma yolunda ilerleyen Türkiye, Rusya ile arasındaki ticareti kendi lehine çevirecek adımlar atmalı. Enerjideki bağımlılığı azaltacak yollar aranmalı" görüşünü dile getiriyor.

Rusya'ya bağımlılık azaltılmalı


Türkiye'nin petrolde yüzde 93, doğalgazda ise yüzde 98 oranında dışa bağımlı olduğunu, ithalatta Rus gazına olan bağımlılığın ise yüzde 63,5'e ulaştığını dile getiren Enerji Uzmanı Necdet Pamir, buna karşın Rusya'nın ihracatında Türkiye'nin payının yüzde 9 gibi çok önemsenmeyecek bir oranda olduğunu söyledi. Putin'in ziyaretinin "Türkiye için en iyi sonucu nasıl elde edebiliriz?" diye değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Pamir, şöyle konuştu: "Türkiye'nin karşılıklı görüşmelerde elini güçlendirebilmesi için enerjide Rusya'ya olan bağımlılığını azaltması gerekir. Bu ziyarette Ankara ile Moskova arasında müzakere edilecek bir paket olduğunu söyleyebiliriz. Bu paketin birçok alt başlığı olacak. Enerji satın almalarında ufak da olsa indirimler, Türkiye'nin bir başarısı olur. Rusya ile yenilenebilir enerji, linyit, hidroelektrik gibi alanlarda işbirliği artırılmalı."

Bir yılda üçüncü yakın temas


Bu yıl içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Moskova ve Kazan'a gittiğini, Başbakan Erdoğan'ın da Rus Başbakanı Putin ile Soçi'de bir araya geldiğini hatırlatan Türk-Rus İş Konseyi Başkanı Cem Kozlu ise, "Putin'in ziyareti bir yıl içindeki üçüncü yakın temas olacak. Karşılıklı yatırım fırsatlarının boyutları sonsuz. DEİK olarak Ankara'daki Karma Ekonomik Komisyon toplantısına hazırlanıyoruz" dedi. Türkiye ile Rusya arasında giderek yoğunlaşan enerji ilişkisinin, dış ticarette yarattığı dengesizliğe dikkat çeken Kozlu, "Rusya'nın bu kadar önemli bir pazarı olan Türkiye'den ithalatını artırmasını talep ediyoruz. Ticaretin sürdürülebilir olması için dengeli olması gerekiyor" dedi.

Şartlar 5 yıl öncekinden daha kötü


Rus enerji devi Gazprom'un ortak olduğu Bosphorus Gaz'ın Genel Koordinatörü, aynı zamanda DEİK Türk-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tuğrul Erkin ise, Putin'in ziyaretinin çok önemli olduğunu ancak ortak yatırımlar ve ekonomik işbirliği konusunda, Putin'in ilk Türkiye ziyaretini yaptığı 2004'e göre daha kısıtlı imkânlara sahip olunduğunu söyledi. Küresel krizin Rusya'yı derinden etkilediğine dikkat çeken Erkin, 2009'un ilk 6 ayında Rus ekonomisindeki küçülmenin yüzde 10'a ulaştığını, sanayi üretiminin ise yüzde 15 düştüğünü kaydetti. Erkin, her şeye rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin hem Türkiye hem de bölge ekonomisi için büyük önem taşıdığını kaydetti.Kaynak: Referans


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.