elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Petrolle ilgili öngörüsünü açıkladı

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Nobuo Tanaka, petrol piyasalarındaki gerginliğin gelecek iki yılda düşeceğini, ancak bundan sonra muhtemelen tekrar yükseleceğini söyledi.A- A+
10.08.2008 tarihli yazı 2377 kez okunmuştur.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Nobuo Tanaka, petrol piyasalarındaki gerginliğin gelecek iki yılda düşeceğini, ancak bundan sonra muhtemelen tekrar yükseleceğini söyledi.Tanaka, Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, ''Piyasanın gelecek bir iki yılda sakinleşmesini bekliyoruz. Ancak bundan sonra muhtemelen durum yeniden daha fazla gerginleşecek'' dedi.


Gelecekte yeni krizlerden kaçınmak için üretici ülkelerin ''ev ödevlerini yapması'' ve kapasiteyi epeyce artırması gerektiğini vurgulayan Tanaka, ''Sadece OPEC üyesi ülkeler kapasitelerini anlamlı biçimde destekleyebilir'' dedi.


Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'nin talebinin düştüğünü ve Suudi Arabistan'ın günlük petrol üretimini 2,5 milyon varil artırmayı istediğini belirten Tanaka, ''Bu işaretler fiyata yansıdı'' diye konuştu.


Tanaka, ''Enerji fiyatlarının yüksek olduğu bir dönemde yaşıyoruz ve bundan kaçış yok'' dedi.
Temmuz ayında varili 147 dolar olan petrolün fiyatı, dün 5 dolar birden değer kaybederek 115 dolara kadar inmiş ve Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine gerilemişti.Kaynak: AA
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.