elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Petrol yeni bir rekor daha kırdı

Petrol fiyatları Ağuston'dan bu yana artıyor. İşte petrolün dün, varili 120 doları görmesinin sebebi...A- A+
24.04.2008 tarihli yazı 3520 kez okunmuştur.

Petrol fiyatları 52 hafta önceye göre yüzde 85 oranında artarken, 2008 yılında yüzde 23 değer kazandı. Petrolün varilinin 120 dolara dayanmasında, zayıf dolar kuru, yüksek talep, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi yükseltmemesi, Nijerya, İran ve Irak'ta yaşanan arz sorunları gibi nedenler önemli rol oynuyor.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde zayıf dolar kuru da önem taşıyor. Bazı ekonomistler, yatırımcıların petrolü zayıf dolar karşısında hedge fonu gibi kullandıklarını düşünüyor.

AĞUSTOSTAN BERİ ARTIYOR

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirimi yaptığı ve kredi krizini dindirmek amacıyla mali piyasalara milyarlarca dolar enjekte ettiği geçen yıl ağustos ortalarından bu yana petrol ve altın fiyatları yükseliyor. Yatırımlar, hedge fonlardan çıkarak petrolün de aralarında bulunduğu emtialara akarken, fiyatlar da artıyor.

Daha önce petrol fiyatlarının artışında arz sıkıntıları önemli rol oynarken, bugünlerde yaşanan rekor fiyatlarda daha çok en büyük petrol tüketicileri olan ABD ve Çin'den gelen talep etkili oluyor.

OPEC'İN ÜRETİMİ DÜŞÜRMESİ ETKİLİYOR

Dünya petrolünün üçte birini sağlayan OPEC'in, 2006'nın sonlarından itibaren petrol üretim miktarını düşürmeye başlaması da petrol fiyatlarının düşmesini engelliyor. Dünyanın en büyük sekizinci petrol üreticisi olan Nijerya'da petrol arzı, sabotajlar ve saldırılar nedeniyle 2006 Şubat ayından bu yana kesilmiş durumda.

Dünyanın en büyük dördüncü petrol ihracatçısı İran, Batılı ülkelerle yaşadığı nükleer program anlaşmazlığı nedeniyle tüketicilere zaman zaman arz aksamaları yaşatıyor. Irak, petrol endüstrisini savaş öncesindeki durumuna getirmeye çalışıyor.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.