elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Petrol fiyatları, otomobil satışlarını etkileyecek

UTAYSİB Başkanı Ferit Sünneli, "Petrol fiyatları nedeni ile göreceli daralmalar yaşamamız kaçınılmaz" dediA- A+
18.03.2023 tarihli yazı 2510 kez okunmuştur.


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, otomotiv endüstrisinin 28 milyar dolar olan 2008 ihracat hedefini aşacağını düşündüklerini ifade ederek, "Bizim de bu yıl için ihracat hedefimiz 125 milyar dolardı. Bu rakam, 130 milyar doları aşacak" dedi.Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) Başkanı Ferit Sünneli ve beraberindeki otomotiv sanayicileri heyeti, TİM Başkanı Satıcı'yı ziyaret etti.Ziyarette konuşan Satıcı, otomotiv endüstrisinin yeni açılımla kendisini yeni bir boyuta taşıyacağını, Türkiye'nin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacağını ifade ederek, otomotiv endüstrisi ile TİM'in müşterek çalışmalar yapacağını anlattı.Satıcı, otomotiv sektörünün büyük bir birikimi olduğunu belirterek, "Türkiye için şimdiye kadar kapalı kutu gibi kalmıştı. Bu kapalı kutuyu açacağız. Bu bilgi, birikim ve altyapıyla diğer iş alanlarına örnek olacak şekilde bunu kamuoyunun gündeminde tutacağız" şeklinde konuştu.Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Satıcı, önümüzdeki dönemde lojistik konusunda otomotiv endüstrisinin sahip olduğu bilgi birikimiyle ilgili çalışma yapacaklarını bildirdi.Satıcı, otomotiv endüstrisinin, 28 milyar dolar olan 2008 ihracat hedefini aşacağını düşündüklerini ifade ederek, "Bizim de bu yıl için ihracat hedefimiz 125 milyar dolardı. Bu rakam, 130 milyar doları aşacak" dedi.


 
"ZİYARETLERE KAPTANIMIZDAN BAŞLADIK"


UTAYSİB Başkanı Ferit Sünneli de, bir dizi ziyaret planladıklarını kaydederek, "Bu ziyaretlere kaptanımızdan başladık. Bu, nezaket ziyaretinden öte, (TİM ile nasıl daha iyi bir işbirliği içinde oluruz, ortak proje olarak neler üretebiliriz?) amacını taşıyor" dedi.Otomotivin, yarattığı değerle bugün "şampiyon" endüstri olduğunu söyleyen Sünneli, soruları yanıtlarken de, Türkiye'de enerji fiyatlarından yakınmanın çare olmadığını, enerjinin geri kazanılması konusunda endüstrinin yoğun çalışmalar yaptığını anlattı.Sünneli, petrol fiyatlarındaki artışın, binek otomobil satışlarını etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soru üzerine de, şunları kaydetti:


"Petrol fiyatları talebi azaltır mı? Tabii ki göreceli birtakım daralmalar yaşamamız kaçınılmaz. Ama biz artan petrol fiyatlarının, daha doğrusu fosil yakıtlardaki daralmanın, azalmanın bize itici de bir güç olacağına inanıyoruz. Üretim tarzımızı belki değiştirmek, teknolojimizi yenilemek, farklı enerji kaynakları kullanmak... Onun için biz o noktada çok da karamsar değiliz. Bizim için bir itici güçtür. Bu noktadan bakıyoruz. Tabii ki göreceli olarak bir daralma olacaktır."Kaynak: Habertürk


 


 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.