elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

PELSAN:
"LED'de makul fiyatlı ürünler sunacağız"

PELSAN Aydınlatma Genel Müdürü Mehmet Reşit Göğüş Elektrikport'a verdiği röportajda "LED işine girerek makul fiyatlı ürünleri piyasaya sunacağız ve LED ürünlerindeki ilk yatırımı da düşürmüş olacağız." dedi.A- A+
29.11.2008 tarihli yazı 5032 kez okunmuştur.

Bize PELSAN hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?

Pelsan yatırımlarını bugüne kadar sadece aydınlatma üzerine yapmış bir şirkettir. 1988 yılında TSE ile ilk tanışmamız sayesinde işimizin teknik kısmına yoğunlaşmaya başladık. İlk TSE'li ürünümüz floresan balast oldu. O yıllarda yurtdışı fuarlarında çok çağdaş ürünler görüyordum. Türkiye'deki ürünler bunların gerisinde kalıyordu. İthal olanların ise pazarı dardı. Daha çağdaş ürünler yapmaya yöneldik. Bu sırada sermaye birikimini oluşturmaya başladık, vadeli mal almıyor, pazarlamaya önem veriyor, İstanbul içinde satışlarımızı artırmaya çalışıyorduk. 1997'de TSE'den ISO belgemizi aldık. ISO'nun tüm gereklerini adım adım uygulayan bir sanayi şirketiyiz. Bir başka deyişle ISO belgemiz bir kağıttan ibaret olmadı hiç bir zaman. Satışlarımızın %90'ını üreten %10'unu ithal eden bir firmayız. Burada üretimi olmayan  ürünlerin ithalatını yapıyoruz, lamba gibi.


Sosyal sorunluluk projeleriniz var mı?

Çeşitli okulların elektrik bölümlerinde okuyan 16 öğrenciye burs veriyoruz. ATMK'nin yaptığı çalışmalara destek veriyoruz. Sektörümüzün önemli oyuncuları olan Kaynak Elektrik, 3E Elektrik, Elektrokent Perpa gibi yayınların çalışmalarında yanlarında durmaya çalışıyoruz. Bunların dışında Erzurum Kongresi, Hasankeyf Kalesi gibi ülkemiz için önemli yapıların aydınlatmalarını üstleniyoruz.


2009 yılı hedefleriniz neler?

2009 için ilk hedefimiz dünyada, ülkemizde ve piyasamızdaki krizi en az hasarla atlatabilmek. İkincisi dünyada gelişimi hızla devam eden, floresan aydınlatmaya alternatif olarak gösterilen LED'lerle ilgili yatırım yapmak. Mühendis kadromuzun yardımıyla 2009'un en önemli getirisi LED konusundaki yatırımlarımız olacak. Dövizin yükselmesi nedeniyle ihracata bu yıl daha çok ağırlık verebileceğiz. Türkiye'de 2007 yılında 98 milyon dolar ihracat yapıldı. Bu ihracatın 8 milyon dolarlık kısmı bize aitti. 2009'da hedefimiz 9 milyon dolar ihracat yapmak. Üretici firmalar bu yıl ithalatçı firmalara göre biraz daha rahat nefes alacak.


Enerji tasarrufu konusunda geliştirdiğiniz yeni ürünleriniz var mı? Tüketiciyi bilinçlendirmek adına çalışmalarınız oluyor mu?

Biz tüketicinin tasarruf etmesini sağlamak için çalışıyoruz. Öncelikle ilk yatırımını düşük yapmasını amaçlıyoruz. Ülkemizde her kuruşu dışardan borç alarak harcıyoruz. İnsanlara çok pahalı ürünler yerine makul fiyatlı ürünler sunuyoruz.


Düşük enerji harcayan ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Kaliteli reflektör kullanıyoruz, watt kayıpları düşük balastlar üretiyoruz, verimliliği yüksek lambalar kullanıyoruz. Ayda 150 bin adet enerji tasarruflu lamba satıyoruz. Sokak lambaları ve projektörlerimizde kullandığımız sodyum buharlı lambaların verimleri çok yüksek.


LED ürünler çok pahalı satılıyor. LED işine girerek makul fiyatlı ürünleri piyasaya sunacağız ve LED ürünlerindeki ilk yatırımı da düşürmüş olacağız.


AR&GE faaliyetleriniz neler?

ARGE departmanında 2 mühendis ve 2 teknisyen arkadaşımız çalışıyor. Kalite laboratuarımızda tüm aletleri PELSAN tesislerinde yapıldı. Bütün kalıplarımızı kendi tesislerimizde üretebilecek durumdayız. 10 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Ürünlerimiz  kendi laboratuarımızda  kontrol edilerek, üretilip müşterilerimize sunulmaktadır.


Ödülleriniz var mı?

TSE 50. yılında uzun süredir TSE belgesi olan firmalara ödül verdi. Pelsan kendi dalında ödüle layık görüldü. ITO'dan 2006 yılında başarılı ihracatçılar ödülü aldık. Kaynak Elektrik Dergisi tarafından sosyal sorumluluk dalında ödüle layık görüldük. Bir de Gaziantep'de yaptırdığımız 10 bin ağaçlık orman için ödül almıştık.


Yenilenebilir enerji konusunda çalışmalarınız oluyor mu?

Güneş enerjisi konusunda çalışmalarımız var. 2009 yılında solar aydınlatma sistemleri ile ilgili çalışmalarımız olacak.


Sektörde rakip olarak gördüğünüz kaç firma var?

Ben aynı işi yaptığımız arkadaşlarımızı rakip değil iş arkadaşı olarak görüyorum. Philips'in Türkiye'de 100 yıllık bir geçmişi var. Onları bir kenara koyarsak diğer firmaların satış rakamlarının yanında bizim firmamızınki çok daha farklı bir yerde.


Rakipleriniz arasında kaçıncı sıradasınız?

Bilinilirlikte  Philips'ten sonra 2.sırada olduğumuzu biliyoruz. İstihdamda  1. sıradayız. Ciro olarak çok üst sıralardayız. İhracatta ilk üçte olduğumuz kesin, Ürün çeşidince açık ara birinciyiz. Yaklaşık 3.000 çeşit ürünümüz olduğunu piyasada herkes bilir. 
2009 yılının kazasız belasız ülkemize, sektörümüze, PELSAN 'a ve PELSAN  çalışanlarına hayırlar ve iyilikler getirmesini diliyorum'  

Mehmet Reşit Göğüş kimdir?

1954 yılında Gaziantep'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gaziantep'te tamamladı. Ortaokul son sınıfta tanıştığı basketbolda, iki kez Türkiye Şampiyonası'na katıldı. Liseden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümüne giren Göğüş, 13 yıl milli düzeyde basketbol ve hentbol hakemliği yaptı. 1975 yılında öğretmen olarak atandığı Van'da 6,5 yıl görev yaptıktan sonra istifa ederek Pelsan Aydınlatma'yı kurdu. 25 yıldır elektrik ve aydınlatma piyasasında varlığını sürdüren şirket 420 çalışanı ile 40 ülkeye ihracat yapıyor. 15 yıldır dernekte Gazianteplilerin hizmetinde olan Göğüs, 2005-2007 döneminde İstanbul Gaziantepliler Dernek Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

 


 Elektrikport

 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.