elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Parayı veren, enerji rüzgarını estirecek

76 bin megavatı bulan rüzgar lisans başvuruları için, çoklu başvuru olan bölgelerde 20 yıl süreyle ürettiği kilovat başına devlete en fazla katkıyı yapacak şirket hak sahibi olabilecek.A- A+
10.03.2010 tarihli yazı 2778 kez okunmuştur.

ENERJİ yatırımcısının yeni gözdesi rüzgâr enerjisinde yarışma süreci başlıyor. EPDK'nın geçtiğimiz ay rüzgâr enerjisinde yarışma kararı almasının ardından, TEİAŞ ihalenin kurallarını belirleyen yönetmelik taslağını hazırladı. "20 yıl boyunca devlete en yüksek katkı payı veren rüzgâr enerjisini kazanır" dedi.

Enerji Bakanlığı yetkilileri enerji devlerin sıraya girdiği rüzgâr enerjisinde bazı bölgeler için ondan fazla başvuru yapıldığını belirterek "Yarışma süreci kıran kırana yaşanacak" dedi. Kasım 2007 yılından itibaren Türkiye gündeminde olan rüzgâr enerjisinde, EPDK geçtiğimiz ay aldığı kararla rüzgâr başvurusu yapan 730 proje için yarışma kararı aldı. Buna göre özel sektör, kurulu gücü 74 bin 600 MW olan 730 proje için yarışmaya girecek. İhale TEİAŞ tarafından yapılacak.

20 YIL EN YÜKSEK KATKI

Karara göre bir bölgeye birden fazla firmanın lisans başvurusu yaptığı durumlar için şirketler yarışacak. Yarışmanın, tüketicilere satılan elektriğin birim fiyatını artırmamak için kapalı zarf usulüyle yapılması planlanıyor. Yönetmelik uyarınca yarışmada kritik unsur şirketlerin ürettikleri birim elektrik başına teklif edeceği katkı payı olacak. 20 yıl boyunca ürettiği elektrik için en yüksek katkı bedeli ödemeye taahhüt eden şirket rüzgâr enerjisi lisansını kazanacak.

İHALE NASIL YAPILACAK?

İhale süreci TEİAŞ tarafından açıklanacak.

Şirketler önce ürettikleri kilovat başına ödeyecekleri katkı payını kapalı zarfla TEİAŞ'a verecek.

Kayda alınan teklifler, aynı bölge veya aynı bağlantı merkezi bazında sıralanacak.

En yüksek katkı payını teklif eden proje o bölgede rüzgar enerjisi üretim lisansını kazanacak.

Diğer lisans başvurularının aynı bölgenin bir kısmını kapsaması durumunda ise ikinci tura geçilecek.

Kaynak: Sabah


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.