elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

'Pahalıysa millet niye doğalgaza geçmek istiyor?'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz fiyatı eleştirilerine, "Millet niye doğalgaza geçmek için birbirini yiyor? Millet enayi mi bu pahalı şeyi alacak?" dedi.A- A+
17.10.2008 tarihli yazı 2400 kez okunmuştur.

TBMM Genel Kurulunda, Organize Sanayi Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısının 7. maddesi görüşülürken Hükümet adına söz alan Güler, Türkiye'nin, elektrik ve doğalgazı en ucuz kullanan ülkelerden biri olduğunu söyledi.Güler'in sözlerine CHP ve MHP milletvekilleri tepki gösterince Güler, "Eski bilgileri söylemeyin, Türkiye'de çok şey değişti" dedi.Göreve geldiklerinde elektriğin pahalı, doğalgazın ise çok daha pahalı olduğunu ifade eden Güler, "Eğer pahalıysa millet niye doğalgaza geçmek istiyor, millet doğalgaza geçmek için birbirini yiyor? Siz bile 'bizim vilayete de getirin' diyorsunuz" diye konuştu.Güler, göreve başladıklarında 9 ilde doğalgaz bulunduğunu, bu yılın sonunda sayının 63'e çıkacağını belirterek, bunun çok büyük başarı olduğunu vurguladı. Güler, CHP'lilerin, "Milleti aldatmaya hakkınız yok, devlet ciddiyetiyle konuşun" sözlerine, "Millet enayimi, bu pahalı şeyi alacak. Ben vesikalarla konuşuyorum. Doğalgazın başındayım, gökyüzünden gelmedim" diye karşılık verdi.

"BAKAN'IN, AVUKATLIĞINIZA İHTİYACI YOK"


CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici'nin, "Bakan yalan söylemez. Zam yaptınız mı yapmadınız mı?" sorusu üzerine Güler, "Bu konuşmalar zapta geçiyor, mahkemede görüşürüz" dedi.


Karşılıklı sataşmaların devam etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Meral Akşener, iktidar ve muhalefet milletvekillerini uyararak, grup başkanvekillerinden, milletvekillerine "hakim" olmasını istedi. Akşener, Güler'in, "belagatinin güçlü" olduğunu, iktidar milletvekillerinin avukatlığına ihtiyacı olmadığını söyledi.

"ZAM YAPMADIĞIMIZ İÇİN..."


Bakan Güler, Türkiye'nin daha önce elektrik ve doğalgazı pahalı kullandığı için yatırımcıların Bulgaristan ve Romanya'ya gittiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artan petrol fiyatları sonucunda şimdi durum değişti. Rusya, Türkmenistan gibi kaynak ülkeler, fiyatlarını artırdılar, yeni anlaşmalar yaptılar. Elektriğe zam yapmadığımız 5,5 yıl boyunca IMF bize 6,4 milyar dolar kredi verdi. Elektrikte 5,5 yıl zam yapmayışımızdan sağladığımız kaynak 20 milyar dolardır. 5,5 yıl boyunca 20 milyar doları sanayicimize, imalatçımıza, turizmcimize, dar gelirli vatandaşlarımıza verdik.Biz, hem konutta hem sanayide elektrikte indirim yaptık. Elektrik Mühendisleri Odası ve TOBB da yanlış yapıyor, halkı yanıltıyorlar. Sanayide elektrik tek bir fiyat değil, 6 çeşit fiyat var, siz hangisinden bahsediyorsunuz? Detaylarını bilmeden, bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olma durumuna düşmemek lazım. Şimdi artık millet Romanya'ya gitmiyor, bize geliyor. Gelmesinin nedeni, istikrar olması ve fiyatların düşmesi."

"NİYE ZAM YAPMADINIZ SORULARIYLA KARŞILAŞTIM"


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Niye zam yapmıyorsunuz?" sorularıyla karşılaştıklarını dile getirerek, zam yapmadıkları için de hiçbir şirketin zarar etmediğini belirtti."BOTAŞ şu anda bizim gururumuzdur" diyen Güler, BOTAŞ'ın, zararının bulunmadığını, ancak nakit akışından dolayı sıkıntısının olduğunu bildirdi.Güler'in konuşmasının bitirmesinin ardından CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz, "Sayın Bakan, söylediklerinize siz inanıyor musunuz? Sayın Bakan, şaka yapıyor herhalde" diye laf attı.TBMM Başkanvekili Akşener, bakana konuşmasından dolayı teşekkür ederek, "Herhalde dünya parlamentoları arasında birbirlerine samimiyetle hitap eden tek parlamentoyuz" dedi.Akşener, çalışma süresinin tamamlanması nedeniyle, birleşimi 21 Ekim Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.Kaynak: AA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.