elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Özelleştirme başlıyor!

Bazı elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi konusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile hazırlıklara başlandı. Çok yakında dağıtım ihalelerine çıkılacak.A- A+
24.04.2008 tarihli yazı 3822 kez okunmuştur.

Türk-Alman İşbirliği Konseyi (TAİK ) 14. Toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin (TOBB ) evsahipliğinde, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi sosyal tesislerinde yapıldı.Çok sayıda Türk ve Alman yatırımcının katıldığı toplantının açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler , Türkiye de enerji sektöründe ticaret ve yatırım ortamı hakkında bilgi verdi.Türkiye ve Almanya arasında tarihi dostluk ilişkileri olduğuna işaret eden Güler, hükümetin de bunun bilincinde olarak ilişkileri sürdürdüğünü söyledi.Bakan Güler, Türkiye'nin doğusunda dünya petrol ve doğal gaz kaynaklarının yüzde 70inin bulunduğunu, batısında ise önemli tüketici ülkeler olduğuna dikkat çekti. Güler , Türkiye nin bir geçiş ülkesi olarak Bakü -Tiflis -Ceyhan (BTC ) Ham Petrol Hattı ve Şahdeniz gazı gibi önemli boru hattı projelerine imza attığını, atmaya da devam edeceğini kaydetti.Enerji tüketimi oranının Avrupa'da yıllık ortalama yüzde 1,5 artarken, Türkiye'de yıllık yüzde 8,5 arttığını ve Türkiye'de 2020 yılına kadar yaklaşık 130 milyar dolarlık enerji yatırımına ihtiyaç duyulduğunu anlatan Güler, Türkiye'de baraj, türbin yapımı, maden arama, santral yapımı, jeotermal, hidrojen, yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu konusundaki yatırımlarda Alman şirketlerini görmek istediklerini bildirdi. Bakan Güler , "Tarih tekerrür etsin, tarihte olduğu gibi enerji konusunda da ittifak yapalım" dedi.GÜLER'DEN ALMANLARA YATIRIM ÇAĞRISI


Enerji alanında en büyük iki yatırımın Afşin -Elbistan C ve D termik santralleri ile nükleer santral ihaleleri olduğunu söyleyen Güler, Afşin -Elbistan bölgesinde önemli linyit yatakları olduğunu ve temiz kömür teknolojileri ile kömürden elektrik üretmek istediklerini kaydetti.Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli bakımından dünyanın önemli ülkeleri arasında olduğunu belirten Güler, rüzgar türbini ve rüzgar enerjisinin elektrik üretimi konusunda Alman şirketleriyle birlikte çalışabileceklerini bildirdi.Bakan Güler , "Türkiye de türbin yapımı konusunda 15 milyar dolarlık bir piyasa var. Ayrıca küçük derelerden elektrik üretimi için bir proje başlattık. Burada da 20 milyar dolarlık bir türbin piyasası var. Bunu size garanti ediyorum. Gelin türbin ve elektriği birlikte üretelim. Biz hazırız, başbakanımız da bizzat takip ediyor. Ayrıca yenilenebilir enerjiden üretilen elektriğin 10 yıl alım garantisi var" diye konuştu.Enerji verimliliği sağlayacak cihazların üretilmesi konusunda da önemli bir piyasa olduğuna işaret eden Enerji Bakanı , sadece 70-80 bin civarında verimli ampule ihtiyaç olduğunu, bu işin de Alman şirketleriyle birlikte yapılabileceğini söyledi.Türkiye'deki binaların yalnızca yüzde 10unun yalıtılmış olduğunu ifade eden Güler, bu alanda da yapılacak çok iş olduğunu, yeni ve büyük bir sektörün daha açılabileceğini kaydetti.Kamunun elinde olan elektrik dağıtımı özel sektöre vermeyi hedeflediklerini ve bazı elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi konusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığının tüm hazırlıkları tamamladığını ve 1-2 hafta içinde ihaleye çıkılacağını belirten Güler, söz konusu ihalede Alman şirketlerini de görmek istediklerini bildirdi."SİYASİ HAREKETLİLİK SİZİ ETKİLEMESİN"


Alman yatırımcılara seslenen Enerji Bakanı , "Ülkemizdeki siyasi hareketlilik sizi etkilemesin, biz güçlü bir ülkeyiz. Enerji yatırımları bir devlet politikası olarak kesintisiz sürecektir" dedi.


"NABUCCO PROJESİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"


Avrupa'ya doğalgaz arzı sağlayacak önemli bir projesinin Nabucco hattı olacağını anlatan Güler, Nabucco Projesinin gerçekleştirilmesinde kararlı olduklarını vurguladı. Nabucco Projesinde anlamlı bir tercih yaparak Alman RWE şirketini 6. ortak olarak seçtiklerini ifade eden Bakan Güler , "Türkiye bu tercihte kilit rol oynadı" diye konuştu.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.