elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Otomobil Motoru Lastiğin İçerisine Girdi

Fransız dev lastik firması Michelin, Dünya'da devrim yaratacak bir buluşa imza attı. Elektrik motoru ve süspansiyonu lastiğe monte ederek geleceğin yeni nesil otomobillerine doğru büyük bir adım attı.A- A+
09.06.2010 tarihli yazı 8818 kez okunmuştur.

Geleceğe yön verecek otomobil teknolojilerini incelemeye devam ediyoruz. Uçan arabadan sonra lastik firması Michelin'in devrim yaratan buluşu gelecekte otomobil tasarımlarına yön verecek gibi duruyor.AR-GE çalışmalarına büyük önem veren ve yılda 600 Milyon Euro yatırım yapan Fransız lastik firması Michelin 'Active Wheel' isimli yeni ürünüyle elektrikli motoru ve süspansiyonu lastiğin içine yerleştiriyor. Michelin CEO'su Michel Rollier, 'Biz geleceğe hazırız. Artık otomotiv firmalarının harekete geçmesini bekliyoruz' dedi.GELECEĞİ elektrikte gören otomotiv firmaları son yıllarda elektrikli araç ve pil üretimi için milyarlarca doları bulan yatırımlar yaparken, geliştirilen bu araçların piyasaya sunulması için artık gün sayılmaya başlandı. Renault'dan, Nissan'a, Chevrolet'den Toyota'ya, Mitsubishi'den Audi'ye kadar bir çok şirket elektrikli araç gelişiminde artık son noktaya gelirken, şimdi gözler bu araçlarda kullanılacak lastiklere çevrildi.

İşte bu noktada da Fransiz Michelin devreye girip, otomotiv sektöründe devrim yapacak bir buluşa imza attı. 'Active Wheel' isimli yeni ürünüyle elektrikli motoru lastiğin içine sokmayı başaran Michelin, bu yeni icadı sayesinde sektörde tüm dengeleri değiştirecek.


Otoda ön ve arka artık boşAr-Ge'ye yılda 600 milyon Euro'yu aşan yatırım yapan Michelin, 2008 yılında start verdiği Active Wheel projesini, Brezilya'nın Rio de Janerio şehrinde düzenlenen Michelin Challenge Bibendum organizasyonunda ilk kez tanıtıp test ettirdi.

Etkinlikte Peugeot'nun BB1 ve Heuliez'in Will konsept araçlarında kullanılan Active Wheel, kaputun altındaki elektrikli motorun tekerleğe entegre edilmesiyle ortaya çıktı. Active Wheel'de tüm önemli birleşenler tekerleğe monte edilerek, ön ya da arka kaporta altında bir motor, süspansiyon, şanzıman, debriyaj ve vites kutusu gereğini ortadan kaldırıyor.

Michelin tarafından yaratılan bu tekerlek, otomotiv üreticilerinin isteğine göre 2 ya da 4 tekerleğe birden uygulanabiliyor. Bu da araçların iki veya dört çekişli olmasını sağlıyor. Active Wheel, lityum iyon pille çalışan elektrikli araçlarda kullanılabiliyor.

Geleceğe hazırızMichelin CEO'su Michel Rollier, dünyadaki en yenilikçi lastik markası olduklarını belirterek, elektrikli ve alternatif yakıtla çalışan araçlarda kullanılan lastiklerde rakiplerden bir adım önde olduklarını söyledi. Active Wheel teknolojisinin otomotiv dünyasında bir devrim olduğunu söyleyen Rollier, 'Biz alternatif yakıtlarla çalışan çevreci araçlar için lastik üretmeye hazırız. Yani geleceğe hazırız. Şu anda otomotiv firmalarının harekete geçmesini bekliyoruz' dedi.Pazar payı yüzde 20 olacakLastiğin kullanıldığı Peugeot BB1 gibi elektrikli araçların geleceğin şehir içi araçları olacağını söyleyen Rollier, Active Wheel teknolojisinin otomotiv tasarımlarını da değiştireceğini, bu sayede araçlarda daha fazla alan yaratma şansı olacağını kaydetti. Rollier, şunları söyledi: '2020 yılında elektrikli ve hibrid araçların payı yüzde 20'ye çıkacak. Bizde geleceğin lastiklerini tamamen emisyonu azaltacak şekilde geliştiriyoruz. Şu anda emisyonu yüzde 20'ye varan oranlarda düşüren lastikler ürettik.'Bibendum karnavalıMICHELIN'in 1998 yılından bu yana son teknolojiye sahip çevre dostu araçları tanıtmak amacıyla düzenlendiği, 'Challenge Bibendum' organizasyonunun 10'uncusu bu yıl Brezilya'nın Rio de Janerio şehrinde 80 ülkeden 5 bine yakın kişinin katılımıyla şova dönüştü. 150 çevreci aracın organizasyona katılanlar ve basın mensupları tarafından test edilebildiği Bibendum 2010 etkinliğinde, elektrikli ve hibrid araçlardan çok etanolle (bio yakıt) çalışan araçlar öne çıktı. Organizasyon otomobilseverleri farklı yakıt türlerinin ilginç tasarımlarla kaynaştığı adeta bir teknoloji karnavalıyla buluşturdu.

Pet şişe ve hindistan cevizinden otomobilBIBENDUM 2010 etkinliğinde dünya tanıtımı yapılan araçlardan biri de Fiat'ın Brezilya'da ürettiği yeni Uno modelinin Ecology isimli konsept versiyonu oldu. Fiat'ın Brezilya'daki mühendisleri tarafından 14 ayda geliştirilen araç tamamen doğal ve geri dönüşümlü malzemeyle üretilmiş. Hindistan cevizinin dış kıllarıyla koltuk ve döşemelerin yapıldığı aracın tüm plastik aksamında ise geri dönüşümlü pet şişeler kullanılmış. Aracın tavanında ise ışığa maruz kalınca elektrik üreten güneş paneli bulunuyor. Bu sayede aracın tüm elektrik ihtiyacı bu panelden karşılanıyor.

Lula Türkiye'yle işbirliğini anlattıMICHELIN Challange Bibendum 2010'un açılışını yapan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, çevreci araçlar ve sürdürülebilir enerjiler konusunda yaptığı 90 dakikalık uzun konuşmasının bir bölümünde, Türkiye'yi örnek göstererek, 'Türkiye'yle birlikte uranyum takası anlaşması yaptık. Biz geleceği sürdürülebilir enerjilerde görüyoruz' dedi. Michelin'deki konuşmasından önce Sao Paulo'da Başbakan Erdoğan'la görüşen Lula'nın Türkiye sevgisi 5 bin kişinin katıldığı Bibendum etkinliğine de yansıdı.

Rio'da test ettikDÜNYADA ilk kez Rio'da test ettiğimiz Peugeot BB1'da 15 kW (20 beygir) gücünde 2 adet Active Wheel lastik bulunuyor. Araç 3 saniyede 0'dan 30 km'ye çıkıyor. BB1, full şarjla 120 km yol alıyor. Alphan Manas ve Murat Günak'ın almak için uğraştığı Fransız Heuliez'in Will konseptinde ise 20 kW'lık (30 beygir) Active Wheel sistemi yer alıyor. Maksimum 140 km hız yapabilen elektrikli otomobil, 300 km gidiyor.

Peugeot BB1

Peugeot BB1Elektrikli otolar için özel lastikMICHELIN'in Challenge Bibendum 2010'da tanıttığı yenilikler sadece Active Wheel'le sınırlı kalmadı. Şirket, çevreyi daha az kirleten ve sürücülere önemli oranda tasarruf yapmasını sağlayan iki ürün daha geliştirdi. Fransız üreticinin 'akıllı lastik' adını verdiği 10 inç ebatındaki ürün, 14 inçe denk performansa sahip. 14 inçe göre yüzde 15 daha ağır yükleri taşıyabilen bu lastikle yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Bu ürünün sadece Brezilya'daki araçlarda kullanılmasıyla yılda 728 bin ton lastik materyalinden tasarruf ediliyor. Michelin elektrikli ve hibrid araçlar için de lastik tasarladı. Normal lastiklere göre daha uzun bir çapı olan ürün, yuvarlanma direncini azalttığı için enerji tüketimini düşürüyor. Çünkü lastik belirli bir mesafeyi almak için daha az sayıda dönüş yapıyor. Böylece ısınma azalıyor ve enerji tüketimi minimuma iniyor.Kaynak: Hürriyet


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.