elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Osram Pazarlama ve İletişim Müdürü Uluç Atlığ Röportajı

Aydınlatma sektörünün en büyük firmalarından Osram, enerji verimli aydınlatma ürünlerini 3. Ulusal Enerji Verimliliği Fuarı'nda tanıttı. Osram Pazarlama ve İletişim Müdürü Sn. Uluç Atlığ ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz. A- A+
02.02.2012 tarihli yazı 7653 kez okunmuştur.

Osram ürünlerinin enerji verimliliğine olan katkısını anlatır mısınız?


Özellikle yeni aydınlatma teknolojisi olan LED’in enerji tasarrufu anlamında bildiğiniz gibi çok önemli avantajları var. Geleneksel çözümlere göre %80’ varan bir enerji tasarrufu söz konusu. Bunun dışında klasik çözümlerin ömürleri için 10-15 bin saatlerden konuşurken LED ürünlerde 50 bin saate varan çalışma ömürleri söz konusu. Dolayısıyla yaptığınız tasarruf oranı çok fazla ve tasarrufu çok uzun süreler yapıyorsunuz , böylece kazancınız toplamda oldukça büyüyor.


2011 yılını Osram açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?


2011 yılı Osram için hem global anlamda hem de Türkiye için iyi bir yıldı. İyi bir büyüme yakaladık. LED ürünler giderek daha fazla hayatımıza girmeye başladı ve LED satışlarında da artış görülüyor. Bu açıdan 2011 yılı bizim açımızdan oldukça verimli geçti.2012 yılında hedefleriniz nelerdir? Özellikle enerji verimli ürünler konusunda çalışmalarınız neler olacak?


Biz yeni ve mevcut ürünlerimizi daha verimli ve çevreye en az zararı verecek şekilde üretmeye gayret ediyoruz. Yurtdışı merkezimizde özellikle LED’lerin verimini arttırmak için önemli Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar sayesinde LED’lerin verdiği watt başına lümen gücü giderek artıyor. 2012’de amacımız bu çalışmalarımın artarak devam etmesidir. LED için yapılan bir yatırımın geri dönüş  süreleri insanların kafasını karıştırabiliyor. Fakat yapılan tasarruf miktarları giderek arttıkça,  yapılan yatırımların geri dönüş süreleri de ciddi anlamda kısalacak. Bu sebeple 2012’de bir yandan ürünlerimizin verimini arttırıp bir yandan da pazarda büyümeyi hedefliyoruz. 


Yol ve sokak aydınlatmaları konusunda Osram’ın çalışmaları ve hedefleri nelerdir?


Bunu mevcut bir proje üzerinden açıklayabiliriz. Çağlayan E-5 kenarında pilot uygulama olarak LED aydınlatma sistemine geçildi. Oradaki mevcut eski nesil aydınlatma armatürleri LED’lerle değiştirildi. Tüketiciler bu bölgeden geçerken yol kenarına bakarlarsa bizim yenilikçi LED armatürlerimizi görebilirler. LED burada tabi ciddi anlamda bir tasarruf sağlıyor ve uzun ömürlü olduğu için de önemli bir avantaj sunuyor. 2012’de buna benzer projelerin sayısını arttırmayı planlıyoruz.LED aydınlatma konusunda bilinçlendirme çalışmalarınız nelerdir? 


Bu konuda çeşitli seminerler ve eğitimler düzenliyoruz, yakın zamanda Antalya’da bir seminer düzenledik. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde zaman zaman aydınlatmada enerji verimliliği konusunda seminer ve eğitimler düzenliyoruz. Onun dışında çeşitli basın bültenleri ile yeni ürünlerimizin duyurularını yapıyoruz. Katıldığımız fuarlarda da müşterilerimize LED aydınlatmanın önemini ürünlerimiz üzerinden anlatmaya ve onları bilinçlendirmeye çalışıyoruz.


Üniversiteler bu konuda çalışmalarınız var mı?


Burada da somut bir örnek verebilirim. Bir doktora öğrencisi ile yol aydınlatmasında enerji verimliliği ile ilgili bir çalışmamız olacak. Kendisi ile görüşmelere başladık. Belirli bir süre denemeler  yapıldıktan sonra bu çalışma bir rapor haline getirilerek hem bize hem de üniversiteye sunulacak. Yaklaşık bir senelik süre sonunda da akademik bir çalışma olarak sunulacak.  


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.