elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

OSB'lere ucuz doğalgaz!

Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, Organize Sanayi Bölgeleri Yasa Tasarısı'nın, önümüzdeki ilk yasama döneminde Meclis'ten geçirileceği müjdesini verdi.A- A+
30.05.2008 tarihli yazı 3443 kez okunmuştur.

Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, Organize Sanayi Bölgeleri'nde (OSB) uygulanan gaz iskontosunun yüzde 1'e indirilmesini yanlış bulduğunu söyledi. Çağlayan, "Bu durumu yeniden ele alacağız" dedi. OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Mahmut Yılmaz da daha önce yüzde 5 olarak uygulanan elektrik iskontosunun kaldırılmasını ve doğalgaz iskontosunun düşürülmesini eleştirdi.


Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK), TOBB'da düzenlenen 6. Olağan Genel Kurulu'na katılan Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, Organize Sanayi Bölgeleri Yasa Tasarısı'nın, önümüzdeki ilk yasama döneminde Meclis'ten geçirileceği müjdesini verdi. Çağlayan, tasarıyı "Maddesi az muhtevası ve ihtivası son derece geniş bir tasarı" şeklinde nitelerken, tasarı yasalaştıktan sonra OSB'ler konusunda ciddi açılımlar sağlanacağını ifade etti.


OSB'lerde geçmiş dönemlerde yüzde 5 olarak uygulanan, daha sonra yüzde 3'e, şimdi de yüzde 1'e indirilen doğalgaz iskontosuna da değinen Çağlayan, bu kararın son derece yanlış bir karar olduğunu ve konunun programlarında bulunduğunu vurguladı. Çağlayan bu konuda, Enerji Bakanı ile kapsamlı görüşmeler yaptıklarını da dile getirerek "BOTAŞ'ın özelleştirilmesi ve piyasanın liberalleştirilmesi önemli. Bu, özellikle fiyatta ve rekabette önemli etki yaratacaktır" diye konuştu.

Doluluk yüzde 75 olmadan yeni OSB yok


OSB'ler konusunda biraz da ifrada kaçıldığını belirten Çağlayan, her ilin mevcut OSB'sinde gerekli doluluk sağlanmadan, birilerinin yarışı haline gelmiş şekilde yeni bir organize sanayi bölgesi yapıldığına dikkat çekti. "Bu OSB'ler ister Sanayi Bakanlığı kredisiyle yapılsın ister sanayici parasıyla yapılsın. Neticede OSB'leri popülizme kurban etmeyeceğim" diyen Çağlayan bir ilde mevcut OSB'lerde yüzde 75 doluluk olmadan, kesinlikle yeni bir organize sanayi bölgesi yapılmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.


OSBÜK Başkanı Mahmut Yılmaz da gaz indirimini eleştirdi. OSB'lerin kamu otoritesi tarafından anlaşılamadığını belirten Yılmaz, bu yapının tam kapasite ile çalışabilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi. Enerjinin arz güvenli ve kalitesi noktasında OSB'lere büyük haksızlık yapıldığını ifade eden Yılmaz, daha önce yüzde 5 olarak uygulanan elektrik iskontosunun kaldırılması, yine yüzde 5 olarak uygulanan doğalgaz iskontosunun da önce yüzde 3'e şimdi de yüzde 1'e indirilmesinin OSB'lerin anlaşılamadığının göstergesi olduğunu kaydetti. Yılmaz, "Doğalgaz iskontomuzu ya yeniden yüzde 3'e çıkarın ya da BOTAŞ'ın dışında tedarikçi bulunsun. OSB'lerin önü açılsın" dedi.
ENERJİ SERBESTLEŞMESİNDE HÜKÜMET MÜTHİŞ BAŞARISIZ


TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, hükümetin enerji politikasını eleştirdi. OSB'lerin enerji sorunu olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bu hükümetin, 58, 59 ve 60'ıncı hükümetin yapamadığı en önemli şey; enerji piyasasının liberalleşmesi olmuştur. Burada müthiş bir başarısızlık vardır" dedi. Enerji piyasası liberalleşmediği sürece sanayiciye ucuz ve kaliteli elektrik üretilmesinin mümkün olmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:


"Rekabet olmadan ucuzluk olur mu? kaliteli hizmet olur mu? BOTAŞ'a bastırmak yerine hep beraber bir şeye bastırmamız lazım. 10 tane BOTAŞ olsa kim daha uzuca veriyorsa oradan alırız. Rekabet ve kalite şart."


Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, Organize Sanayi Bölgeleri'nde uygulanan gaz iskontosunun yüzde 1'e indirilmesini yanlış bulduğunu söyledi...Kaynak: Referans


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.