elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

OMV Türkiye'de büyümeye devam edecek

Petrol Ofisi'nin %95,75'ine sahip olan Avusturya merkezli enerji şirketi OMV, yeni yatırımlarla Türkiye'de büyümeye devam edeceklerini açıkladı. Şirket, Viyana ve Bükreş'ten sonra Türkiye'nin 3. merkez ülke olarak seçildiğini söyledi.A- A+
22.11.2010 tarihli yazı 6591 kez okunmuştur.

OMV CEO'su Wolfgang Ruttenstorfer, Petrol Ofisi'ni tamamen enerji şirketi haline getireceklerini belirterek, akaryakıt dağıtımının yanında rafineri ve elektrik enerjisi projelerinin de ilave edileceğini kaydetti.2015'te Türkiye'nin enerji talebinin Avrupa ortalamasının üzerinde olmasını beklediklerini söyleyen Ruttenstorfer, Türkiye'nin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Bu önemi Samsun'da 900 megawattlık doğalgaz santrali kurarak gösterdiklerini söyleyen Ruttenstorfer ayrıca Türkiye'de petrol aramak istediklerini de belirtti.

Petrol Ofisi'nin şu anki konumundan memnun olduklarını söyleyen Ruttenstorfer, şirket üzerinde çok büyük değişiklikler yapmayacaklarını, petrol fiyatlarında yine rekabetçi olacaklarını açıkladı.

OMV neden Türkiye'yi seçti?OMV'nin Türkiye'yi seçmesinin en önemli nedeni şirketin yaptırdığı bir araştırmaya dayanıyor. 2015 enerji taleplerini öngören bu araştırmaya göre Merkez Doğu Avrupa'da petrol talebinin yüzde 1, doğalgaz talebinin yüzde 11, elektrik enerjisi talebinin yüzde 2 artması beklenirken Türkiye'de ise petrol talebinin yüzde 12, doğalgaz talebinin yüzde 31, elektrik enerjisi talebinin yüzde 37 artması bekleniyor.

Wolfgang Ruttenstorfer, Çalık enerji ile Samsun Ceyhan'da kurulması planlanan rafinerinin ise şu an gündemlerinde olmadığını, yatırım yapmak için bekleyeceklerini açıkladı.

Nabucco Projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ruttenstorfer, vergi sorunu aşılmadığı sürece Nabucco'nun yapılamayacağını fakat bu sorunun ortaklar arasında kolayca çözüleceğine inandığını söyledi.İlgili haberler:OMV doğalgaz elektrik santrali kuruyorTürkiye'de yatırımlarında vites büyütüyor..."2010 yılı enerjide büyüme rakamı 16 milyar dolar "