elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

"Nükleer enerji, sadece elektrik üretimi değildir"

Bakan Yıldız, burada kullanılacak parçaların teknolojik aşamalarla birlikte zamanla yerli teknolojinin kullanıldığı ortama doğru gideceğine işaret etti.A- A+
13.05.2010 tarihli yazı 2719 kez okunmuştur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ve enerjiyi sadece elektrik üretimine indirgemenin doğru olmayacağını, burada kullanılacak parçaların teknolojik aşamalarla birlikte zamanla yerli teknolojinin kullanıldığı ortama doğru gideceğine işaret etti.

Bakan Yıldız, Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI 2010'de yaptığı konuşmada, dün Rusya Federasyonu ile bir dizi anlaşma imzalandığını, bu anlaşmalardan bazılarının enerji sektörüyle ilgili olduğunu söyledi.

Nükleer santrallerin, Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili hedeflere ulaşmasında kolaylaştırıcı bir etkisinin olduğuna işaret eden Yıldız, bunların birbirlerinin zıddı gibi görülmemesi gerektiğini ifade etti.

Nükleer santral konusunda şu ana kadar birçok girişimde bulunulduğunu hatırlatan Yıldız, bu santrallerin daha önceki yıllarda yapılmış olması halinde Türkiye'nin bugün daha avantajlı durumda olabileceğini anlattı.

Nükleer enerji teknolojilerinin bir ülkeye girmesinin önemine işaret eden Yıldız, "Olaya sadece elektrik edinimi diye bakmak doğru değildir" dedi.

Burada kullanılacak parçaların teknolojik safhalarla birlikte zamanla yerli teknolojinin kullanıldığı ortama doğru gideceğine işaret eden Yıldız, "Bu işe başlamazsanız ileri gidemez, dışarıdan bakan olursunuz" dedi.

Santralın 10 yıl sonra bitirilmesi halinde çok ciddi bir hareketlilik getireceğini, yerli sanayinin artık çok daha uç ürünler üretebilecek noktaya geleceğini anlatan Yıldız, ancak bunun uzun soluklu bir iş olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.Yenilenebilir enerji

Taner Yıldız, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin, geçen yıl rüzgarla ilgili müracaatların "kıra döke" de olsa sonuçlanacağını söylediğini hatırlatarak, bununla ilgili yarışma sürecinin başlayacağını, bu konuya 3 ay içinde sonuçlandırmayı planladıklarını bildirdi.

Daha sonra yatırımcıların gerçek adreslerini bulacağını ifade eden Yıldız, "Yenilenebilir Enerji Kanunu ile birlikte bunları yapılandırmış olacağız. Fiili sürecin kanunla orantılı olarak çok etkilenmediğini rahatlıkla söyleyebilirim" dedi.

Güneş konusunda da fiyat mekanizmalarını açıklayacaklarını belirten Yıldız, yapılan çalışmalarda yenilenebilir enerji teknoloji fiyatlarının düştüğünün tespit edildiğini ifade ederek, "Bunda 6 ay, 8 ay, 1 yıl gecikmemizde aslında daha pahalıya değil daha ucuza güneş enerjisinden yararlanma imkanı doğacak" dedi.Dünyagazetesi


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.