elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Norveç'li Enerji Şirketi Yatırımlarından Memnun

Avrupanın en büyük yenilenebilir enerji şirketi Norveçli Statkraft Türkiyedeki yatırımının ilk meyvesini alıyor.A- A+
07.07.2010 tarihli yazı 4071 kez okunmuştur.

Geçtiğimiz yıl Global Yatırım Holdingin sahibi olduğu Yeşil Enerjinin yüzde 95ini alarak Türkiyedeki ilk yatırımını yapan Statkraft, Türkiyenin çeşitli bölgelerinde toplam üretim kapasitesi yaklaşık 560 megavat olan 6 hidroelektrik santralindeki ortaklık ve işbirliğini içeren anlaşma imzalamıştı. Bunlardan ilk olarak 20 megavatlık (MW) kurulu gücünde olan Çakıt Barajındaki hidroelektrik santralinin yapımını tamamlayarak üretime başlayan Norveçli enerji şirketi, buradan yıllık 95 GWh elektrik üretecek. Bunun, Türkiyedeki 32 bin evin elektrik tüketimini karşıladığı kaydediliyor.

Türkiyedeki yatırımlarının çok karlı olduğunu belirten Statkraft CEOsu Christian Rynning-Tonnesen, Bu yatırım sayesinde Avrupaya çok daha fazla temiz enerji katkısı yapacağız. Ayrıca, Türkiyede istihdamın artmasına da fayda sağlamış oluyoruz. şeklinde konuştu.
Türkiyede üç farklı hidroelektrik santral tesisinin inşaatının daha devam ettiğini kaydeden Statkraft, bütün santrallerin üretime başlamasıyla birlikte 560 MW kurulu güce sahip olacaklarını ve yıllık ortalama 1800 GWh elektrik üreteceklerini açıkladı.
Türkiyeye 500 ila 600 milyon Euro arası yatırım yaptıklarına dikkat çeken Norveçli enerji şirketi, bu yılın sonunda da Kargı hidroelektrik santralinin yapımına başlanacağını bildirdi. Karadeniz Bölgesinde yer alan Kargı santralinin 102 MW kurulu gücünde olacağı ve Çakıta oranla beş kat daha fazla elektrik üretimi sağlayacağı kaydedildi.
Statkraft, Türkiyenin yenilenebilir enerji konusunda muhteşem bir potansiyeli olduğuna ve bu konuda Avrupanın lider ülkesi konumuna gelebileceğine inanıyor. Ülkemizde yıllık 200 TWh elektrik kullanıldığına dikkat çeken Norveçli şirket, bu rakamın 2020 yılı itibariyle 400 TWhe yükseleceğini tahmin etmekte. Mevcut olarak ülkedeki toplam enerji üretiminin yüzde 20sinin hidroelektrik enerji ile sağlandığına dikkat çeken Statkraft, Türkiyenin hidroelektrik enerji alanında değerlendirilmeyi bekleyen inanılmaz bir potansiyele sahip olduğuna vurgu yapıyor.

Enerji Devi StatkraftNorveç Devlet şirketi olan Statkraft, yenilenebilir enerjide ve enerji gücü takasında Avrupanın en büyük enerji şirketi konumunda bulunuyor. Enerji gücün Alternatif enerji alanında da oldukça iddialı olan şirket, hidroelektrik enerjinin yanı sıra rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, ozmotik enerji gibi alanlarda faaliyetlerini devam ettiriyor. 20 farklı ülkede faaliyet gösterip 3 bin 400 çalışanı bulunan Norveçli şirketin 2009 yılındaki operasyon gelirleri 2,9 milyar Euro olarak kaydedilmişti.

Global Yatırım Holding ile Statkraft arasında geçtiğimiz yıl yapılan anlaşma çerçevesinde Yeşil Enerjinin toplam şirket değeri 98,1 milyon Euro olarak belirlenmiş ve bunun yüzde 95ini Norveçin devlet şirketi satın almıştı. Bu bedele ek olarak, her bir santralin ilk 3 yıllık işletimi için 2017 yılına kadar toptan elektrik fiyatının daha önce belirlenen gösterge fiyatın üzerine çıkması halinde, üzerinde çıkan meblağın yüzde 50si ve karbon emisyon gelirlerinin yüzde 50si Global Yatırım Holdinge ödenecek şeklinde anlaşma sağlanmış ve Yeşil Enerjinin bünyesinde bulunan ve EPDK lisansları alınmış 6 adet hidroelektrik santralının inşası için 5 yıl süresince 1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi planlanmıştı.Cihan


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.