elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

NASA Güneşin 3 Yıllık Hareketini 3 Dakikaya Sığdırdı

Nasa Güneş üzerinde SDO gözlem aracıyla 3 yıldır sürdürdüğü araştırma ve fotoğrafları topladıktan sonra fotoğrafları birleştirerek 3 dakika uzunluğunda Güneşin 3 yıllık hareketi adlı videoyu oluşturdu.A- A+
26.04.2013 tarihli yazı 11451 kez okunmuştur.
NASA(National Aeronautics and Space Administration) yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin bir gözlem aracı olan SDO(Solar Dynamics Observatory) 3 yıldan beri Güneşin hareketlerini fotoğraflıyordu. Güneş üzerinde yapılan bu 3 yıllık araştırma sonuçlarını ve fotoğrafları birleştirerek bir video elde etti.
 
Şekil1:NASA'nın Güneş Gözlem Aracı SDO

 
3 yıllık hareketi hızlandırarak özet halinde 3 dakikaya sığdırmayı başaran NASA aşağıdaki videoyu tüm dünya ile paylaştı.

 
Şekil2:İşte O Efsane Video

 
İzleyediğimiz  videoda Güneş yüzeyinde Helyum(He) ve Hidrojen(H) atomlarının birbirine dönüşürken oluşan patlamaları görebilirsiniz.  4500-193-171 ve 304 angstrom boyutlarında çekilen videolardan en net olanı 171 Angstroms olduğu için diğer angstroms dalgalarında olan görüntüler sadece kısa bir özet olarak ekran 4'e bölünerek yayınlanmıştır.
 
 
Şekil3:NASA'nın bu araştırması güneşin üzerindeki patlamaları ve enerjini dönüşümünüde ortaya koyuyor
 
Paylaşılan bu videodan sonra NASA'da SDO projesinin bulunduğu departman yetkilileri tarafından internet üzerinde yayınlanan açıklama şu şekildeydi:
"2010 yılının bahar aylarında gönderdiğimiz SDO gözlem aracı 3 yıldan beri fotoğraf kareliyordu. Bu çekilen fotoğraflar Güneşin 11 yıllık döngüsünün zirvesine çıktığı evreyi kesintisiz ve tamamen kapsamakta olup oluşturulan videoda bu her 2 fotoğraf bu döngünün 1 gününü gösteriyor. Elde ettiğimiz fotoğrafları bazı Havacılık ve Uzay alanında eğitim veren Üniversite Profesörleriyle tartıştık. Bu fotoğrafları birleştiren uzmanlarınız sonuç olarak bu videoyu ortaya çıkartı."

 
Şekil4:Güneş Sistemimizin Resme Dökülmüş Bir Karesi

Yapılan bu açıklamalar sonucunda yetkililer ortaya çıkan durumdan mutlu olduklarını ve yapılan araştırmaların, emeklerin boşa gitmediğini söyledi.
 
 
Kaynak

►NASA
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.