elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

NASA Araba Büyüklüğündeki Uzay Aracının Kasım Ayındaki Yolculuğu İçin Hazır!

NASA'nın Mars yüzeyinde ki en merak uyandırıcı alanlarıinceleyecek olan en gelişmiş robotik laboratuvarı 25 Kasım'da Florida'danyapılacak olan kalkış için son hazırlıklarını yapıyor.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 7130 kez okunmuştur.


Mars bilim laboratuvarı daha önce bir başka gezegene gönderilmiş araçlardan daha fazla bilimsel kapasiteye sahip olan bu araçla oldukça ilgi çekiyor. Araç Atlas V adlı roketin üzerinde Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan belirteceği herhangi bir kalkış için hazır konumda bekliyor.

 


Hazırlıklar ilk denemede sorunsuz bir kalkış için yapılıyor diyor NASA’nın Jet İtiş Laboratuvarı MSL proje müdürü eğer hava ya da diğer koşullar kalkışı engelleyecek olursa 18 Aralığa kadar denemelere devam edeceğiz.


 


2012'de kızıl gezegene yapılmak üzere planlanan yolculukta ise 1 ton ağırlığındaki uzay aracı yaklaşık 2 yıl boyunca Gale kraterini inceleyecek. Heyecan iki yıl boyunca 5 kilometre derinliğindeki bu katmanlanmış dağın eteklerinde dolaşacak. Araç çevresel şartların mikrobiyal hayatın gelişimi için elverişli olup olmadığına dair varlığını koruyabilmiş kanıtlar ile ilgili araştırmaları sürdürecek.


 
 


Gale bize canlılığa uygun bir potansiyelin varlığını ve gezegenin çevresel evrimini test edebilmek için mükemmel bir şans tanıyor diyor ve Pasaneda’daki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden MSL proje bilimcisi John Grotzinger.


 


Kraterin merak uyandıran kısmı tortularla su ile taşınması sayesinde oluşmuş gibi duran allüvyal bir yelpazeye sahip olması diyor. Katmanların tabanı kil ve sülfat gibi suda oluştuğu bilinen yapılar içeriyor.


 


Araç 10 adet bilimsel cihazlardan oluşan bir set taşıyacak ve ağırlık olarak daha önceki denemelerden 15 kat daha fazla bir büyüklüğe sahip.


 
 


2,1 metreye ulaşan bir direk kameralar için yüksek bir görüş açısı sağlayacak ve yine 2,1 metre uzunluğundaki kollar hedeflere daha yakın bir çalışma imkânı bulacaklar. Aracın içerisindeki analitik cihazlar katı ve kayalardan oluşan örneklerin kollarda bulunan delici ve parçalayıcı aygıtların yardımıyla toz haline getirildikten sonra analiz edilecek. Diğer aygıtlar ise hava şartları ve doğal radyasyon gibi çevresel faktörlerin gelecekteki görevlerde insanlar üzerinde oluşturabilecekleri etkileri üzerine çalışacaklar.


 


Mars Keşif Program müdürü Doug McCuistion Mars Bilim Laboratuvarı Mars hakkında gerek önceki deneyimlerinden gerekse günümüzde gerçekleştirdiği görevler sayesinde Mars hakkında çok daha gelişmiş bir perspektife sahip“ diyor . Bu görevler bizi daha fazla örnek getirebilmeyeyöneltecek olan teknolojiyi ve bilimi geliştirecek.


 


Bu görevde kullanılacak olan iniş metodu daha önceleri uzay araçlarının Mars atmosferine yaptığı kritik dalışlardan oluşan diğer metotlara öncülük edecek. İniş hedefi Gale kraterinin 20-25 kilometre içerisinde bulunmakta. Bunun sebebi ise etraftaki engebeli arazinin hassas bir iniş için elverişli olmaması.


 


1970'lerdeki Vikingler dışında hiçbir görev Mars’ta hayat var mı sorusuna kesin bir yanıt verememişti. Bu konuda duyulan heyecan soruyu cevaplamak için tasarlanmış bir olgu değil ancak yaşamın mümkün olabilmesi gerekli şartların varlığı hakkında bulunması gereken kanıtlar gelecekteki potansiyel yolculuklara işaret ediyor.


 
 


Görev, NASA’nın Washington’daki Bilimsel Görevler Müdürlüğü JPL tarafından yürütülüyor. İniş yönetimi ise NASA’nın Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’ndeki İniş Servisleri Programının sorumluluğu altında.  NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanan uzaydaki iletişim ağı ise roketler için uzay iletişim sevişleri sağlayacak ve derin uzay ağı, MSL uzay araçlarına görev boyunca iletişim ağı sağlamada görev alacak.


 


Alican YEKSAN


  ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.