elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nanoteknolojide Türk atağı

Antifire ürünler ve nanoteknoloji konusunda hizmet veren NANOTÜRK firmasından Satış Pazarlama Müdürü Zafer Dalkılıç, nanoteknoloji vizyonu ile ilgili görüşlerini açıkladı.A- A+
01.04.2010 tarihli yazı 4890 kez okunmuştur.

İlk olarak 1992 yılında ABD'de faaliyetlerine başlayan firma, Almanya'nın ardından Türkiye'de hizmet vermeye başladı. Birçok Avrupa ülkesi içinde Türkiye'nin seçilmesinin sebebi neydi?

Bunun üç ana sebebi var diyebiliriz.

Birincisi Türkiye'yi ve sizleri çevreci geleceğe taşıyan ürün ve çözümlerimizi sizlere tanıştırmak ve sizi ve çevrenizi korunur kılmak arzumuz'

İkincisi, Türkiye'nin de uluslararası platformda kabul gören gereklilikler ve anlayışları özellikle Avrupa Birliği uyum sürecinde değerlendirme hevesi ya da zorunluluğu, sözgelimi yenilenebilir enerji kaynakları konusundaki son gelişmeler, bilinçli kurum ve kuruluşlarda çevre dostu ürünlerin kullanımına ilginin oluşmaya başlaması, 2008'in enerji verimliliği yılı ilan edilerek, devletin enerji tasarruflu ürün ve sistemlerin kullanımındaki teşvikleri, halihazırda eksikleri olmasına rağmen büyük gelişme kaydeden 2007 yangın yönetmeliğinin yayınlanması ve yangın konusunda bir bilincin oluşmaya başlaması.

Üçüncüsü, Türkiye'nin stratejik coğrafi konumu, hem kendisinin gelişen ve yatırım yapan bir ülke olması ve hem de Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler pazarlarında da taahhütler üstlenmesi ve ticaret yapıyor olması.
Firmanızın Türkiye'de ulaşmak istediği yer neresidir?

Firmamızın, Antifire yangın önleme ve söndürme ürünlerinin tanınırlığının artması, firma vizyonumuza paralel teknolojik ürün ve hizmetlerin tedariğinde lider bir firma olması.

Antifire ürünler hakkında bilgi verir misiniz? Bu ürünler nerelerde kullanılabilir?

Antifire ahşap, plastik, metaller (alüminyum dahil), kauçuk, köpükler, alçı, enerji ve data kabloları, mukavva ve kumaşları koruyan eşsiz bir yangın geciktirici ve söndürücü ürünler serisidir ve çevre dostu malzemelerden yapılmıştır.

Antifire; yangın geciktiriciler konusunda NASA'dan en yüksek derece olan A testini almış olan ilk ürün grubu. Bu konuda diğer kuruluşlara AR-GE desteği veriyor musunuz? Hangi kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütüyorsunuz?

Evet, Almanya, İngiltere, Hollanda ve diğer ülkelerde tanınmış kuruluşlara AR-GE desteği veriyoruz. Ancak sözkonusu firmalarla yapmış olduğumuz gizlilik anlaşmaları çerçevesinde maalesef bu isimleri size açıklama şansımız bulunmamakta'
Ar-ge çalışmaları için yıllık giderinizin yüzde kaçını ayırıyorsunuz?

Firmamız 2010 yılına kadar yaklaşık 3 milyon Euro'luk bir AR-GE yatırımı yapmıştır.
Antifire ürünlerinin yanı sıra aydınlatma ve kurşun geçirmez gömlekler konusunda da yatırım yapıyorsunuz. Firmanızın hedefleri arasında başka ürünler var mı? İleride hangi projelerle hizmet vermeyi düşünüyorsunuz?

Aslında bahsetmiş olduğunuz aydınlatma cihazımız bir hobi sonucu doğdu. Ürünümüzün adı "Işık Kulesi". 48 kg ağırlığındaki bu aydınlatma cihazımız ile 3000 m²'lik bir alanı rahatlıkla aydınlatabiliyorsunuz. Arabanızın bagajına rahatlıkla sığan bu ürün, afet koordinasyon merkezleri, gece çalışmalarının yapıldığı şantiyelerle birlikte, eğlence ve konser mekanlarında da kullanabileceğiniz bir ürün.

Kurşun Geçirmez kıyafetler Nanotürk'ün Türkiye distribütörlüğünü yaptığı bir ürün. İmalatçı firma Kolombiya'lı bir firma. Firmanın adı Miguel Caballero.

Bu kıyafetler şıklığınızdan ödün vermeden canınızı korumanızı sağlıyor.


Değişik koruma seviyelerinde üretilen bu kıyafetler, Uzi, MP-5 gibi suikast silahları da dahil olmak üzere kişilere yüksek koruma sağlıyor.


Sözkonusu kıyafetler, yüksek koruma sağlamaları, hafif, esnek ve çok şık olmaları nedeniyle birçok devlet, siyaset ve iş adamlarının yanı sıra daha bir çok kesimdeki kişiler tarafından tercih ediliyor.
İstanbul Kimyacısı A.Ş. İle ortak kurduğunuz 'Yenikozmetik' grubu hakkında kısaca bir bilgi verir misiniz?

İstanbul Kimyacısı, uzun yıllar boyunca kimya sektörünün İlaç ve Kozmetik alanlarında çalışmış ve bu alanda sağlanan birçok gelişmenin yaratıcısı olan deneyimli danışmanları ile yalnızca Kimya Sektörü'nde hizmet vermek üzere kurulmuş bir firma.

www.yenikozmetik.com Nanotürk ve İstanbul Kimyacısı'nın işbirliği ile kurulmuş, e-ticaret sitesi'Site, Nisan ayı sonundan itibaren aktif olarak satış yapmaya başlayacak.

Bu sitede satışı yapılacak çok özel iki ürünümüz Syneo ve AD Biotech ürünleri.


Nanotürk tarafından Türkiye distribütörü olduğumuz bu ürünler, İstanbul Kimyacısı'nın deneyimli kadrosu ile son tüketiciye ulaşacak.

Syneo-teryok serisi, bir kullanımla, minimum 5 gün boyunca tekrar kullanmaya gerek duymayacağınız bir ürün. Sitede AD Biotech'in aknelere karşı etkili ürünlerini de son kullanıcılara ulaştırmayı hedefliyoruz.
Nanoteknoloji kozmetik dünyasına ne gibi yenilikler katmıştır?

Kozmetik ürünlerde nano teknoloji kullanımı 2 farklı amaçla yapılmaktadır. Bunlardan ilki nano partiküllerin UV filtre yerine kullanımıdır. Titanyum dioksit (TiO2) ve Çinko Oksit (ZnO) bu amaçla kullanılan bileşiklerdir. Bunlar organik yapıya sahip olan moleküller de olabilir.


İkinci amaçla kullanılanlar 'nano yapılı lipid taşıyıcılar' olup bunlar kozmetik ürünün alınım performansını iyileştirerek cildin neminin, biyoyararlanımının, ürünün stabilitesinin artmasına ve cilt tarafından daha iyi emilimini sağlamaktadırlar.Savunma sanayi konusunda çalışmalarınız var mı? Varsa hangi alanlarda çalışmalarınız olacak ve ne tür ürünler üretmeyi planlıyorsunuz?

Savunma Sanayi'nde halihazırda kullanılan ve üretimini yaptığımız ürünlerimiz var. Bu ürünlerle ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tedariğimiz devam etmektedir. Aynı zamanda ileri teknoloji bazı güvenlik ürünleri ve sistemleri ile ilgili çalışmalarımız da sürmektedir.

Son olarak hizmet anlayışınız nedir? Yaşamı kolaylaştırmak ve insanlık adına ne tür projeler yürütmek istiyorsunuz?

Biz, sizin öncelikle canınızı, malınızı, çevrenizi ve cebinizi önemsiyoruz. Bu amaca hizmet eden ürünler konusunda bizi takip edin diyoruz'

Zafer Dalkılıç Kimdir ?
1970 yılında Trabzon'da doğdu. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi, Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1999'da İstanbul Üniversitesi'nde MBA yaptı. Meslek hayatına 1995 yılında Aksan Metal Kalıp Sanayi firmasında Kalite Güvence Mühendisi olarak başladı. 1996 yılında Kalite Güvence Mühendisi olarak girdiği Polisan A.Ş'de sırasıyla Satış ve Pazarlama Sorumlusu, Emülsiyon Polimerleri ve Alkid Reçineleri Bölümünde Satış Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Helm Kimya, Maris Kimya ve Aktaş Kimya firmalarında Satış Müdürü olarak çalıştıktan sonra 2009 Nisan ayından beri Nanotürk firmasında Satış Pazarlama Müdürü olarak görevine devam ediyor.Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.