elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nabucco'ya ihtiyacı kadar doğalgaz vermeye hazırız

Kuzey Irak gazını Nabucco'ya satacak Türkerler Grubu'nun Başkanı Kazım Türker, Dana Gas ile ortaklaşa getireceği gaz ile ilgili olumlu konuştu.A- A+
20.05.2009 tarihli yazı 2506 kez okunmuştur.

Nabucco Projesi'ne gaz temini için Azerilerle henüz anlaşma sağlanamayınca ibre Kuzey Irak'ın Akkaş sahasına döndü. Böylece, Türkerler Grubu'nun Abu Dhabi merkezli Dana Gas ile ortaklaşa Türkiye'ye getireceği Kuzey Irak gazı Nabucco için yeni umut oldu. Türkerler Grubu Başkanı Kazım Türker, Akkaş bölgesinde üretilen gazı Türkiye sınırında teslim alacaklarını belirterek, "Nabucco'nun başlangıçta ne kadar gaza ihtiyaçı varsa o kadarını temin etmeye hazırız" diye konuştu. Nabucco Doğalgaz Projesi'nin hayata geçebilmesi için ilk etapta en az 8 milyar metreküplük gazın garanti altına alınması gerekiyor. Türkerler'in projesi çerçevesinde ise Nabucco'nun faaliyete geçeceği 2014 yılı sonunda 10 milyar metreküplük Kuzey Irak gazının ithal edilmesi düşünülüyor.

Bağdat'tan olumlu yanıt bekliyoruz


Referans'a konuşan Türkerler Grubu Başkanı Türker, Ortadoğu bölgesinin ilk özel sektör gaz şirketi olan Abu Dhabi merkezli Dana Gas ile 2008 yılında Kuzey Irak gazının pazarlanması için yarı yarıya ortaklık yaptıklarını belirtti. Türker, bu çerçevede öncelikle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) ithalat lisansı başvurusunda bulunduklarını söyledi. BOTAŞ'dan olumlu görüş alındığını ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın görüşünün beklendiğini belirten Türker, Irak Merkez Hükümeti'nden de onay alınması gerektiğini söyledi. Türker, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) ortaklarından edindikleri izlenimlere göre, Bağdat hükümetinin olumlu yönde görüş vereceğini belirterek, "Irak Anayasası'na göre gelirlerin yüzde 83'ü merkez hükümete gidiyor. Bu önemli bir ekonomik kaynak" diye konuştu. Türker, Nabucco Projesi'ne RWE gibi sonradan katılıp katılıp katılmayacakları ile ilgili olarak da, "Bunu ortaklarımızla görüşüp karara varacağız" dedi.

Paralel hat inşa edilecek


Türker, 2011 yılında 3 milyar metreküp gaz ithal edileceğini belirterek, 2012 yılında 5, 2013 yılında 8, 2014 yılında 10 milyar metreküp gaz ithalatı yapılacağını belirtti. Türker, 2014 yılından sonra ise gaz sevkiyatının 15 milyar metreküpe kadar çıkabileceğini dile getirdi. Türker, Kuzey Irak gazının ithalatı için Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'na paralel 1.000 kilometrelik bir doğalgaz hattı inşa edileceğini belirterek, ortalama 1.5 milyar dolara mal olacağını kaydetti.Akkaş sahasında gaz üretimi için 2007 yılında Dana Gas ile yine Abu Dhabi merkezli olan Crescent Petroleum bir ortaklık kurarak 2008 yılında 605 milyon dolarlık yatırımla çalışmalara başladı. Şu anda bölgeden elde edilen gaz Irak'taki doğalgaz santrallarını besliyor. Akkaş sahasındaki doğalgaz çalışmalarında Crescent ve Dana Gas konsorsiyumuna Nabucco'nun ortaklarından Avusturyalı OMV ve Macar MOL de ortak oldu. Böylece bu 4 şirketin çıkaracağı doğalgaz da Türkerler-Dana Gas ortaklığında pazarlanmış olacak.

KUZEY IRAK GAZI NEDEN ÖNE ÇIKTI


Nabucco Projesi Avrupa Birliği'nin (AB) doğalgaz arzının çeşitlendirilmesi amacıyla kuruldu ve bu nedenle ilk etapta Hazar ve Kafkas bölgesindeki gazın transferi düşünüldü. Nabucco Projesi'nde inşaata başlamak için 2014 yılındaki ilk sevkiyat için gerekli 8 milyar metreküplük gazın ise bugünden garanti altına alınması gerekiyor. Bu miktarın 2013 yılında üretime geçecek olan Şahdeniz sahasındaki faz-2 gazından temin edilmesi istendi ancak bu sahadan çıkacak olan gazın paylaşımı bugüne kadar yapılamadı. Azerbaycan ile son dönemde yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle de konu netleştirilemedi. Ancak bu arada, Rusya da Güney Akım Projesi için çalışmalarını hızlandırdı. Nabucco'nun bu tablo içinde zora girmemesi amacıyla Irak gazı devreye sokuldu. Irak gazının Nabucco'ya katılımı için Nabucco Gaz Şirketi de uzun zamandır görüşmeler yapıyordu. Merkez Hükümet'in olur verdiği taktirde ithalat lisansının alınmasıyla Kuzey Irak gazı için engel kalmayacak. Öte yandan Kuzey Irak gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya pazarlanmasına ABD yönetiminin de sıcak baktığı kaydedildi.Kaynak: Referans


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.