elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nabucco'da hazirana kadar tüm anlaşmaları imzalarız

Türkiye, haziran ayında İstanbul'da düzenlemeyi planladığı 'Nabucco Zirvesi' öncesinde pürüzleri gidermek amacıyla AB ülkelerine mektup gönderdi.A- A+
13.04.2009 tarihli yazı 2152 kez okunmuştur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye olarak Nabucco Projesi'nin biran önce hayata geçmesini istediklerini belirterek, bu amaçla projeye dahil olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine mektup gönderdiklerini söyledi.Bakan Güler, dalga enerjisinden elektrik üretimi sağlayan sistemin tanıtımı amacıyla Sakarya'nın Karasu ilçesinde gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Güler, "Türkiye'nin Nabucco'da yüzde 15'lik gaz kullanım isteği kabul gördü mü?" sorusuna, AB ülkelerinin bazen devlet bazen de şirket olarak hareket ettiklerini anımsatarak, "Eğer gönderdiğimiz mektuplara cevaplarını nisan sonuna kadar iletirlerse, biz hazirana kadar anlaşmaları imzalayacağız. Ayrıca da Türk hukukunu AB hukuku ile eş tutmalarını istiyoruz. Arz güvenliği ile piyasa fiyatından doğalgaz istiyoruz" yanıtını verdi. Güler, Türkiye'nin yüzde 15'lik kontenjanı satmak için değil, kendi kullanımı için istediğine dikkat çekti.Irak gazının Nabucco projesine dahil edilmesine yönelik soru üzerine Güler, Irak gazının Nabucco için potansiyel kaynaklardan biri olduğunu ifade etti.

Azeri gazında sıkıntı yok


Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşmanın, Azerbaycan ile enerji alanındaki işbirliğinde sıkıntı yarattığı iddialarını da yalanlayan Güler, "Bize bu yönde iletilen bir ima bile yok" dedi. Güler, Türkiye, Yunanistan, İtalya ve Azerbaycan enerji bakanlarının bu ay sonunda İstanbul'da biraraya geleceklerini ve Azeri doğalgazını, Şahdenizi Doğalgaz Boru Hattı bağlamında görüşeceklerini ifade etti.Doğalgazda beklenen indirime yönelik soru üzerine Güler, Yüksek Planlama Kurulu kararı çerçevesinde belirlenen formüle göre indirim yapılacağını ifade ederek, "Petrol ve dolar fiyatlarını formüle koyuyoruz, 3'er aylık periyotlarla bu belli oluyor, 2 aylık da uygulama durumları var. Mayıs ayında uygulayacağız" dedi. Hesaplamanın ay sonunda yapılacağını, çıkacak tutarın dolar kurunun ay sonundaki seviyesine bağlı olduğunu kaydeden Güler, "Her halükarda petroldeki iniş belli olduğu için burada bir indirim olacak gözüküyor. Ama miktarı dolar değerine bağlı olarak netleşecek" dedi.YPK kararı değişmedikçe formülden ne çıkacaksa fiyatlara onu yansıtacaklarını dile getiren Güler, YPK kararını değiştirmeyi de düşünmediklerini söyledi.

Yenilenebilir enerji cenneti


Bakan Güler, gazetecilere, yenilenebilir enerji konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Güler, yenilenebilir enerji konusunda bir yasa tasarısı hazırlandığını ifade ederek, bu yasalaşırsa Türkiye'de "yeni bir dönem başlayacağını" kaydetti. Güler, tasarı yasalaşırsa Türkiye'nin yenilenebilir enerjide dünyanın ilk 3 ülkesinden biri olacağını ve "yenilenebilir enerji yatırım cenneti" haline geleceğini söyledi. Bakan Güler, Türkiye'nin potansiyeli hakkında bilgi verirken de, önce boşa akan suların değerlendirildiğini, sonra rüzgarın, jeotermalin, güneş enerjisinin, son olarak da dalga enerjisinin gündeme geldiğini anlattı. Güler, Türkiye'nin biomas konusunda da önemli kaynağı bulunduğunu ifade ederek, ayçiçeğinden fındık kapsülüne, mısırdan çay atıklarına kadar değerlendirilebilecek çok fazla kaynak bulunduğunu, bunlardan gaz ya da elektrik elde etmenin mümkün olduğunu kaydetti.Jeotermal ile ilgili Türkiye'de 3 bin 500 metreye sondaj yapabilecek sondaj makinesi yapıldığını ifade eden Güler, "Sondaj platformunu Türkiye'de yaparsak müthiş bir atak olacak, hem de tersanelerin iş yükü az olduğu için onlara en az 3 senelik iş çıkmış olacak, bunun hazırlığını yapıyoruz" diye konuştu.Güneş enerjisi konusunda da ABD ve İspanya ile mutabakat zaptı imzalandığını kaydeden Güler, bu konuda da çok önemli adımlar atılacağını belirtti.
NÜKLEER İHALESİNDE DAHA İKİ ADIM VAREnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral ihalesinde "hükümet kararı mı bekleniyor" sorusuna, "Teknik çalışmalar da devam ediyor. Oradan komisyon TETAŞ Genel Müdürlüğü'ne gönderecek, orada da değerlendirme yapılacak. Oradan bize gelecek, daha iki adım var" yanıtını verdi. Güney Pars projesi ile ilgili soruya karşılık Güler, İran'dan cevap beklediklerini belirtti. Güler, bu çerçevede elektrik konusunda, görüşmelerin şekillendiğini ancak doğalgaz konusunda ilgili bakanlığın cevabını beklediklerini dile getirdi. Gazprom ile Mavi Akım 2 projesinde kontrat yenilenmesi ile ilgili gelişmelere ilişkin olarak da Güler, kontrat yenilenmesi konusunda bir an evvel görüşmek istediklerini ve bunu karşı tarafa ilettiklerini kaydetti. Güler, BOTAŞ ekibinin bu ay içinde konuyu görüşmek üzere Rusya'ya gideceğini belirtti.
ELEKTRİKTE KAÇAK ORANI YÜZDE 6 DÜŞTÜHilmi Güler, 2002 yılında yüzde 20 olana elektrikteki kayıp-kaçak oranının 2008 yılında yüzde 14'e düşürüldüğünü söyledi. Güler, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya'nın kaçak elektrik kullanımı ile ilgili soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, 2003-2009 yılları arasında 33 milyon 262 bin 11 abonenin kontrol edildiğine dikkati çekti. Güler, 1 milyon 481 bin 951 kaçak elektrik kullanımının tespit edildiğini, 1 milyar 600 milyon lira kaçak tahakkuku yapıldığını bildirdi. Güler, 427 bin kullanıcı hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.Kaynak: AA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.