elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Müjdeli haber Karadeniz'den!

Dünya genelinde artan akaryakıt fiyatları Türkiye’nin enerji faturasını günden güne kabartırken, iyi haber Karadeniz’den geldi.A- A+
17.06.2008 tarihli yazı 2578 kez okunmuştur.

Karadeniz'deki çalışmalar umut veriyor. TPAO Genel Müdürü Uysal bildirdi: "Petrolde 10 milyar varillik potansiyel var. 2023'te enerji bağımsızlığımızı ilan edebiliriz"

Karadeniz'deki çalışmaların umut verici olduğunu belirten Uysal, şunları söyledi: 'Biz TPAO olarak son yıllarda özellikle Karadeniz'de çok büyük yatırımlarda bulunduk. Karadeniz'in aynı Hazar sistemi gibi bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz. Yaptığımız yatırımlarla iki boyutlu sismikler ve üç boyutlu sismiklerle yer altı filmlerini taradık.

Burada tespit ettiğimiz rezervler ancak sondajla ispatlandığı zaman net söyleyebileceğimiz rezervler olacak ama yaptığımız tahminler hepsinin milyar varillerin üzerinde petrol ve milyar metreküplerin üzerinde doğalgaz ihtimali olduğunu gösteriyor. 2010 yılında sondaj çalışmaları tamamlanırsa 2015-2016'da ihtiyacımızın yarısını Karadeniz'den karşılamayı umuyoruz. 2023 yılı çok önemli. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında Türkiye'inin enerji bağımsızlığını ilan etmeyi düşünüyoruz.'

10 MİLYAR VARİLLİK POTANSİYEL


Batı Karadeniz'de doğalgaz, Doğu Karadeniz'de petrol olduğuna dikkat çeken Uysal, petrolde potansiyelin 10 milyar varil olduğunu kaydetti.

TPAO Genel Müdürü, sondaj çalışmalarına 2009 yılında başlayacaklarını belirterek, Chevron ve Exxon Mobil'in Karadeniz'deki arama çalışmaları ile ilgilendiğini söyledi.

Uysal, Akdeniz'de de Karadeniz gibi yüksek potansiyel bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: CNBC-E


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.