elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

“Microsoft Kinect” İle Görme Engellilere Yoga Eğitimi

Kelime anlamı olarak “Birleşmek, Bütünleşmek” anlamlarına gelen, genel olarak bütünleşmeyi “Beden, Zihin ve Ruh Bütünleşmesi” olarak ele alan bir felsefe olan yoga, Microsoft'un Xbox 360 platformu için geliştirdiği ve herhangi bir kontrolör olmadan oyun oynama imkanı veren Kinect aleti sayesinde artık görme engelli kişiler için de uygulanabilir olacak. Detaylar Haberimizde...A- A+
20.10.2013 tarihli yazı 7870 kez okunmuştur.
Bir eğitmen ile birlikte sınıf ortamında gösterilen geleneksel yoga yöntemleri, ne yazık ki görme engelli kişiler tarafından uygun değildir. Fakat Washington Üniversitesi (UW) bilgisayar bilim insanlarından oluşan bir ekip, Microsoft'un geliştirdiği eğlence/oyun aleti olan Kinect yardımı ile görme engelli vatandaşlara yoga öğreten bir sistem geliştirdi.


Doktora öğrencisi Kyle Rector liderliğindeki UW ekibi, bir kullanıcının vücut açılarını okuyan ve iskelet sistemi hareketlerini izleyen daha sonra
 gerçek zamanlı olarak insan vücudunda bu hareketleri uygulamaya geçiren ücretsiz yoga adlı bir Kinect programı geliştirdi.

 


 
Sistem, kullanıcının vücudundan kinect kameraları tarafından toplanan verilere alır ve gerekli açıları kosinüs yasasını kullanarak  hesaplar. Bunun sonucunda basit bir geometri çıkartır.

Daha sonra pozun istenilen değerlere ulaşması için, ilgili talimatlar kullanıcının gövdesinden başlayarak uygulanmaya başlar. Bunu önce baş ve boyun, en son ise kollar ve bacaklar izliyor. Bu sayede sistemde kullanıcının tüm verileri toplanmış oluyor.

 
► İlginizi Çekebilir: Tansiyon Hastaları İçin: ''TUZ ÖLÇER''

 
Sistemde doğal olarak kullanılmakta olan yaklaşık 30 farklı komut uygulanabilmektedir. Sistem aynı zamanda yanlış olan talimatın düzeltilmesi gerektiği konusunda kullanıcıyı uyarır. Bu sayede düzgün bir yoga yapılmış olur. 

 


 
Teknoloji şu an deneme aşamasında olsa da, 16 görme engelli veya düşük görme kabiliyetine sahip insanlar üzerinde denenmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Deneklerin bazıları daha önceden yoga yapmalarına rağmen program sayesinde daha doğru hareketlerin ortaya çıktığını ve kendilerini daha iyi hissettiklerini söyledi.

  
KAYNAK:

► Washington Üniversitesi 
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.