elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Marsta İçilebilir Su Olduğuna Dair Kanıtlar Güçleniyor

Opportunity adlı NASA üretimi robot 9 yıllık çalışmalarının sonucunda Mars'ta içilebilir su kaynaklarına dair kanıtlar buldu. Bulunan kanıtlar taşlardan elde edilirken Prof. Dr.Squyres akıllardaki soruları giderecek şekilde açıklamalarda bulundu.A- A+
18.06.2013 tarihli yazı 12054 kez okunmuştur.
Marsa dair keşiflerin en büyüğü yapıldı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın Opportunity adlı keşif aracı Mars'ta içilebilir su kaynağı izleri buldu. Uzmanlar, 9 yıldır bu çalışmada olan Opportunity robotunun topladığı taşların bazılarının kil ve mineraller içrediğini açıkladı.
 

 
Bulunan bu minerallerin varlığı Esperance olarak adlandırılan taşın su ile uzun süre temas halinde bulunmuş olabileceğine işaret ediyor. Robotun bulgularını araştırmada görevli olan Steve Squyres, "2004 yılından beridir Mars'ta su varlığına dair delil topluyoruz. Şimdiye kadar ki örneklerde bulunan su, son derece düşük pH seviyesine sahipti.

►İlginizi Çekebilir: NASA Güneşin 3 Yıllık Hareketini 3 Dakikaya Sığdırdı


Bu nedenle de asit olarak kategorize ediliyordu." dedi. Squyres'a göre bugüne kadar ki bulguların çoğunda suyun varlığına işaret eden şeyin aslında sülfürik asit olduğunu da belirtti. Ardından "Bu da içebileceğiniz bir su" diyen NASA uzmanı "Bu suyun kimyası, yaşamın oluşumuna izin verebilecek bir kimya" şeklinde konuştu.

 

 
Opportunity adlı robot önceden belirlenen kullanım süresini aştığı halde kullanılmaya devam ediliyor. Robot, 2004 yılında Mars'a indiğinde robotun, en azından 90 Mars günü boyunca görev yapabilmesi umuluyordu. Ancak Opportunity, 3,300 Mars gününün ardından çalışmalarına devam ediyor.
 

►İlginizi Çekebilir: Mars'a Tek Yönlü Biletiniz Var


 
Kaynak

►Ibtimes.com
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.