elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Küresel ısınma, rüzgar enerjisine bir tehdit mi?

Günümüzün en popüler enerji elde etme yöntemlerinden olan rüzgar türbinleri artık daha mı yavaş dönecek? Kuzey Yarımküre’de yapılan ölçümler bu yönde bazı ipuçları veriyor. Rüzgarları oluşturan sıcaklık farkları, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri sonucunda azalıyor, bu da türbinlerin hızlarında düşüşe neden olabilir.A- A+
28.01.2011 tarihli yazı 7322 kez okunmuştur.

Texas-Austin Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre; rüzgardan enerji üreten en büyük ülkelerden biri olan Çin'de 20. yüzyılın son 30 yılındaki veriler baz alınarak yapılan çalışmada, yaklaşık yüz yıl sonra rüzgar hızlarında yüzde 4 ile 12 arasında azalma olması tahmin ediliyor. Bu da Çin'de bulunan rüzgar türbinlerinin ürettiği gücün yaklaşık olarak yüzde 14 oranında azalması demek.


Rüzgar hızlarının azalmaya başladığı konusunda kuşku yok, çünkü yine Çin'de bağımsız meteoroloji istasyonlarının 2009 ve 2010 yıllarında yayınladıkları raporlar, 1950 ve 60'lı yıllarda yapılan ölçümlerin, günümüzde yapılan rüzgar hızı ölçümlerinden daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu istasyonların çoğunluğu, yüzeye yakın rüzgarlarda yavaşlama bildirmiş, Tibet Yaylası ve sahil kesimleri gibi rüzgar hızlarının çok yüksek olduğu bölgelerde ise büyük düşüşler kaydetmiştir.


Benzer şekilde; Fransa merkezli İklim ve Çevre Bilimleri Merkezi 'nde (Laboratoire des Sciences du Climat et l'Environnement, LSCE) yapılan rüzgar hızı ölçümleri, 1979 ve 2008 yılları arasında Kuzey Yarımküre' deki tüm karasal alanların yüzeyinde, rüzgar hızlarında yüzde 15'e kadar düşüş belirlemiştir.

Rüzgar hızlarındaki bu düşüş; yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek ve mühendisleri, tasarımlarını gözden geçirmek zorunda bırakacak olsa bile rüzgar enerjisi avantajını hiç kaybetmeyecek gibi görünüyor. Sıfır karbon salınımı ve fosil yakıtlarının bir gün bitecek olması gerçeği karşısında rüzgar enerjisi büyük kozu elinde bulunduruyor. İklim değişikliğinin rüzgar hızlarına doğrudan etki etmesine rağmen fosil yakıtlarındaki fiyat değişimleri, rüzgar hızlarını tahmin etmekten çok daha zor görünüyor. Son 10 yılda bir varil petrolün fiyatı 20 $ 'dan 150 $'a kadar fırladı. Rüzgar ise her zaman bedava bir enerji kaynağı olarak hizmet edecek.Elektrikport / Alper Coplugil


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.