elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kriz geldi hesaplar altüst oldu

2008 yılı içinde patlayan küresel ekonomik krizin Türkiye'deki sanayi üretimini vurması enerjide hesapları altüst etti.A- A+
04.01.2009 tarihli yazı 1824 kez okunmuştur.

Enerji Bakanlığı, sanayide çarkların durması üzerine elektrik tüketim projeksiyonunu yeniden hazırladı. 2009'da da sanayinin elektrik talebinin düşeceğini öngören bakanlık, 2009 yılı için öngörülen yüzde 8'lik talep artışını, yüzde 4.5'e çekti. Yüzde 3.5'lik bu talep azalması öngörüsü, hükümetin, bu yıl için de sanayide olumsuz bir tablo beklediğini ortaya koydu.Küresel krizin de etkisiyle Türkiye'de üretim ve istihdamın temelini oluşturan çimento, demir-çelik, tekstil gibi önemli sektörlerde görülen yavaşlama, elektrik tüketimine de yansıdı. 2008'in eylül ayında başlayan talep daralması, ilk olarak 2.5'lik düşük ile yansıdı. Ekim ayında da elektrik tüketimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 olarak gerçekleşti. Kasım ayında yüzde 5'e çıkan elektrikteki talep azalışı, aralık ayında da devam etti.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da 2008 yılı sonu itibarıyla 204 milyar kwh olması öngörülen tüketimin, beklentinin altında kalarak 198 milyar kwh olarak gerçekleşeceğini öngördü. Bu gelişmeler, elektrikteki hesapları altüst ederken, bakanlık da bunun üzerine elektrik projeksiyonunu yeniden masaya yatırdı.KRİZDEN ETKİLENECEKYeni elektrik projeksiyonuna göre, elektrik tüketimi, 2009'da da krizden etkilenecek. Bu durum, sanayide durgunluğa işaret ederken, özel elektrik şirketlerinin üretimlerinin azalması da kaçınılmaz olacak. Böylece, enerji sektöründe de daralma yaşanacak.


Bu projeksiyon bile iyimserYeni projeksiyona göre, 2009'da daha önce 217 milyar kwh olarak belirlenen talep öngörüsü 10 milyar kwh olarak belirlendi. Buna göre, toplam talep artışı beklentisi de yüzde 8'den yüzde 4.5'e çekildi. Bu tablonun, Türkiye ekonomisinin gelecek yıl yüzde 2,5 civarında büyüyeceği senaryosu altında hazırlandığı öğrenilirken, bakanlık yetkilileri, dünyadaki gelişmeler doğrultusunda büyümenin bu rakamın altında kalması ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Yetkililer, bu nedenle yeni projeksiyonu 'iyimser' olarak nitelendirirken, 2009'da tüketimin, yenilenen tahminlerin de altında kalabileceğine dikkat çekti.

Kaynak: Akşam

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.