elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kesintisiz Güç Kaynağı'na talep arttı

Makelsan Genel Müdürü Hasan Soylu kesintisiz güç kaynağı konusunda bilinçlenme olduğunu belirterek "İş gücü kaybı ve bu kayıpların maliyeti hesaplanabilir hale geldi. Son yıllarda artan bir ivmeyle talep almaya devam ediyoruz." dedi.A- A+
07.08.2008 tarihli yazı 4491 kez okunmuştur.

Makelsan hakkında bilgi verir misiniz?


1976 yılında güç elektroniği alanında faaliyet gösterme amacı ile kurulan Makelsan, Türkiye'nin önde gelen Kesintisiz Güç Kaynağı üreticilerindendir. Kuruluş amacı doğrultusunda ileri teknoloji içeren KesintisizGüç Kaynağı yanı sıra, Otomatik Voltaj Regülatörleri, İnverter, Converter ve Batarya Şarj Cihazları da üretmektedir. Dünyanın bir numaralı güç kaynağı üreticisi olan Schneider Grup bünyesindeki APC - MGE ile 2000 yılında yaptığı anlaşma sayesinde endüstriyel ve IT sektöründe uçtan uca tüm çözümleri müşterilerine sunabilmektedir. Tüm Makelsan ürünleri başta Türki Cumhuriyetler , Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere, dünyanın 20 ülkesine ihraç edilmekte ve bu ülkelerde satış faaliyetleri devam etmektedir.

 

Ülkemizde kesintisiz güç kaynağına talepler ne durumda?


Ülkenin bilinçlenmesiyle birlikte iş gücü kaybı ve bu kayıpların maliyeti hesaplanabilir hale geldi. Son yıllarda artan bir ivmeyle talep almaya devam ediyoruz. Özellikle finans ve sağlık sektöründen, herhangi bir kesintinin ya da elektrik varken meydana gelen dalgalanmaların maliyetinin yüksek olduğu sektörlerden ekstra bir talepler alıyoruz. Gelecekte de enerji kaynaklarında yaşanacak problemler göz önüne alınırsa sektörün çok daha fazla gelişeceğini tahmin ediyoruz.

 

Tüketicinin tasarruf sağlayacağı yeni teknoloji ürünler geliştiriyor musunuz?


Verimlilik çok önemli bir kavram haline geldi. Dolayısıyla her sektörde verimlilik önem taşıyor. Bizim ürettiğimiz cihazlar herhangi bir fonksiyonu, işlevi yerine getirirken tükettiği enerji miktarı dünya standartlarına göre minimum tutulmak üzere tasarlandı. Artık tüketici yalnızca ilk satın alma maliyetini değil işletme maliyetlerini de göz ününe alıyor.

 

Fabrikalarınızda yenilenebilir enerji kullanıyor musunuz?


Henüz kullanmıyoruz. Ancak umuyoruz ki kendi geliştirdiğimiz rüzgar ve güneş enerjisi sistemlerini fabrikalarımızda kullanmaya başlarız. Güneş enerjisi paneli genellikle yurtdışındaki büyük endüstriler tarafından üretiliyor. Biz kesintisiz güç kaynağının bir bölümünü sisteme modifiye ediyoruz. Akıllı ev projelerinde, akıllı bina otomasyon projelerinde yazılım olarak entegre edip bunun kullanılabilir hale gelmesini sağlıyoruz. Bir anlamda entegratör gibi davranıyoruz. Bazı parçaları mecburen dışarıdan getiriyoruz. Devlet de desteklerse bu yeni enerji anlayışıyla yaratacağımız katma değeri düşünerek  bu pazarda biz de varız diyeceğiz.

 

2009 yılı yatırımlarınızdan bahseder misiniz?


Son dört yıldan beri ciddi anlamda yeni jenerasyon kesintisiz güç kaynağı ile ilgili AR-GE faaliyetlerinde bulunmuştuk. 2008'in son çeyreğinde Türkiye ve dünyada kesintisiz güç kaynağını ürün olarak satılabilir hale getirdik. 2009'da da yatay ve dikey ürün geliştirme çalışmalarına devam edeceğiz. Aynı zamanda yatırımlarımız güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olacak. Bununla birlikte güç elektroniği içerisinde yer alan türev cihazlar dediğimiz akü şarj cihazları, sabit akım regülatörleri ve buna benzer yüksek teknolojili ve henüz Türkiye'de örneği bulunmayan sistemlerimizi pazara sunacağız.

 

AR-GE'ye ne kadar önem veriyorsunuz? İleri teknoloji ürünler geliştiriyor musunuz?


Makelsan Ar-Ge faaliyetlerini 7 yıldır yürütmektedir. Amacımız geleneksel sistemler yerine hem üretim maliyetleri açısından hem de teknolojik rekabet açısından çok ileri teknoloji içeren, kalite ve fiyat performansı yüksek sistemler üretmeye yönelikti. Bunu şuana kadar başardığımızı örnekleri ile görüyoruz. Son 3 yıldır üzerinde yoğunlaştığımız ve günümüze kadar 2 milyon USD tutarında yatırım yaptığımız yeni ürün geliştirme sürecinin sonucu olarak, 'Challenger' adlı yeni ürününü 2008 yılı sonlarında hem Türkiye, hem yurtdışı pazara sunabilecek şekilde üretim bantlarından çıkarmaya başlayacağız. Yaptığımız piyasa araştırmaları ve kendi test raporlarımızda son derece olumlu geri dönüşler aldık. Bu ürün sadece Türkiye pazarı için değil dünya pazarı için de tasarlandı.

 

Rakiplerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?


Rakiplerimizin ihracatta oldukça başarılı olduğunu görüyoruz. Bu tatlı bir rekabet. Günümüz koşullarında rekabetimiz devam ediyor. İleride işbirliğine her zaman açığız. Türkiye'de bizim gibi aynı mücadeleyi veren, aynı gelişmeyi sürdüren firmalar var. Ancak biz yeni ürünlerimizle fark yarattığımızı düşünüyoruz. Bunu zaman içerisinde yapacağımız tanıtım faaliyetleriyle duyuracağız. Uluslararası standartlarda yüksek kalitede ancak Türkiye'deki fiyatlarla rekabet etmeye devam edeceğiz.

 

Sektörün sıkıntıları var mı? Devletten beklentileriniz nedir?


Dünya açısından rekabeti göz önüne alırsak devletin destekleri çok yetersiz kalıyor. Tabi bu anlayışla karşılanabilir. Geçmişte verilen teşviklerin yerine gitmemesi sebebi ile şuan devlet çok sıkı bir teşvik politikası uyguluyor. Biz bu dönem kendimizi biraz şanssız görüyoruz. Eskiden verilen teşvikler yerini bulsaydı şimdi biz de aynı imkandan yararlanıyor olurduk.


 


 

Hasan Soylu kimdir?

 

Hasan SOYLU 1963 Antakya, Hatay doğumludur ve İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü mezunudur. 24 yıldan beri Kesintisiz Güç Çözümleri üreten Makelsan'ın firma ortağıdır ve Pazarlama–Satış, İhracat, Ar–Ge ve Teknik Servis faaliyetlerini yönetmektedir.

 


 


Röportaj: Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.