elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kampüste Güneş Enerjisi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, kendi kampüslerindeki kamelyalara yenilenebilir enerji sistemlerini ekleyerek, üniversitenin enerjisinin bir kısmını bu kaynaklardan elde etmeyi başardı.A- A+
03.07.2013 tarihli yazı 11902 kez okunmuştur.
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi yenilenebilir sistemler kullanarak enerji tasarrufu sağlamak üzere ilk adımı attı. Üniversite yerleşkesinin yenilenebilir enerji kaynakları ile aydınlatılması hususunda çalışmalardan ilki Mühendislik Fakültesi içerisindeki kamelyaların güneş enerjisi panelleri ile aydınlatılması.
 

 

Bu bağlamda temiz enerjinin kampüste yerini alması üzerine çalışmalar hız kazandı. Yerleştirilen bu güneş enerjisi panelleriyle gözle görülür büyüklükte tasarruf sağlanmasa da özellikle insanların temiz enerji konusunda bilgilenmesi açısından bu proje büyük önem taşıyor.

 

♦ Çatıya Entegre Fotovoltaik Güneş Enerji Sistemlerinin Kurulumu
 

Kampüs içerisinde 1 adet rüzgar ve 6 adet güneş paneli bulunuyor. Rüzgar türbini sayesinde 250 Watt , güneş panellerinin sadece birinden de 80 Watt'lık enerji elde ediliyor. Elde ettiğimiz enerjinin faydalı olabilmesi için gün batımında aydınlatmayı devreye alan sistemler ile kamelyalar aydınlatılıyor.

 
 

 


♦  Geleneksel Silisyum/p-n Tabanlı Güneş Pilleri İle Elektrik Üretimi

İlginizi Çekebilir: Silisyum Tabanlı Geleneksel Güneş Pilleri Nasıl Çalışır?
 


Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.