elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kalp Hücreleri ve Altın Nanolifler, Sorunlu Kalpleri İyileştirmek İçin Güçlerini Birleştirdiler

Altın nanolifler ve kardiyak hücrelerini birbiri ile birleştirmek, kalp krizi hastaları için yeni bir umut olabilir. Tel Aviv Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen teknoloji ile hasarlı kalp hücreleri nanoteknoloji kullanılarak yenileri ile değiştirildi.Detayları haberimizde...A- A+
02.08.2013 tarihli yazı 11077 kez okunmuştur.
Birisi kalp krizi geçirdiğinde, hasar görmüş kalp dokusu tekrar iyileşemez. Kalp atışı olmayan hasarlı doku değiştirilmesi gerekir. Sonuç olarak ise kalp daimi zayıflamaktadır. Şimdilerde ise, Tel Aviv Üniversitesi araştırmacıları kalp hücreleri ve altın nanolifler içeren yamaları kullanarak tıp dünyası ve hastalar açısından umut verici sonuçlar elde etmişlerdir.

Diğer deneysel kalp ekleri gibi, bu düşünce de kalbin hasarlı alanlarında yapılacak ameliyatlarla, hasarlı kalbin dokusunu yenileyerek yeniden büyümesine yardımcı olmaktır. Dr. Tal Dvir liderliğindeki bir ekip, nanolifleri(altın nano partiküllerden yapılmış olan), biyomalzemelerden yapılmış olan üç boyutlu nano-iskelete entegre ederek işe başladılar. Daha sonra bu yapı iskelesi kalp kası hücrelerine ekildi. Altın elementinin yüksek iletkenliği, nanolif ağlar üzerinden elektriksel sinyaller göndererek bu hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmasına izin verdi.


► İlginizi Çekebilir : Nano Dünyaya Hoş Geldiniz |Bölüm 1
 
 


 
Bir elektron mikroskobu ile bakıldığında, hücrelerin hep birlikte kasılıp, kalbin düzgün bir şekilde attığı gözlendi. Buna karşılık, iskeleye yerleştirilien hücrelere altın nano lifler eklenmediğinde kalp kasılmasının zayıfladığı gözlemlendi.

Dr. Dvir laboratuvar çalışmalarından sonra, bu altın nano liflerin insanlar üzerinde denemelerinin hayata geçmesini umuyor. Benzer araştırmalar MIT araştırmacıları tarafından da yürütülmektedir.


 
 
 
 


KAYNAKLAR:

Tel Aviv University
Gizmag.com
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.