elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kalkınma Bankası'ndan enerjiye 180 milyon dolarlık yeni kaynak

Türkiye Kalkınma Bankası, Dünya Bankası kaynaklı 180 milyon dolarlık bir kaynağı yenilenebilir enerji yatırımlarına aktaracak.A- A+
13.05.2009 tarihli yazı 2708 kez okunmuştur.

İslam Kalkınma Bankası kökenli 40 milyon dolar desteği ise sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere kullandıracak. Yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse edecek Dünya Bankası kaynaklı kredi, şirketlere 4 yıl ödemesiz, 12 yıla kadar uzanan vadeyle aktarılacak. İslam Kalkınma Bankası kaynaklı krediler ise her proje bazında 500 bin dolar ile 10 milyon dolar aralığında sabit faizli ve maksimum 3 yıl ödemesiz toplam 10 yıla kadar vadeyle kredi kullandırılacak. Türkiye Kalkınma Bankası (TKB), yarın (13 Mayıs 2009) HES yatırımlarının yoğunlukta olduğu için tercih ettiği Trabzon'da yapacağı kredi bilgilendirme toplantısıyla kamuoyunu bilgilendirecek.

ENERJİ YATIRIMLARI ÖNEMLİ


Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdullah Çelik, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Dünya Bankası (DB) kaynaklı 180 milyon dolarlık kaynağın 4 yıl ödemesiz 12 yıla kadar uzanan vadelerde kullandırılacağını açıkladı. DB kaynaklı kredinin yenilenebilir enerji yatırımlarının yanı sıra enerji verimliliği ve tasarrufu sağlayan yatırımların mal, hizmet alımı ve bunlara ilişkin danışmanlık hizmetleri veren şirketleri de kapsayacağını belirten Çelik, bu zamana kadar enerji yatırımları çerçevesinde şirketlere 107 milyon dolar kaynak aktarıldığını anımsattı.

SANAYİ VE HİZMET SEKTÖRÜNE 40 MİLYON DOLAR


Dünya Bankası kredileri dışında Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve banka kaynaklı krediler de kullandıran TKB, sanayi ve hizmet sektörüne yönelik 40 milyon dolarlık İslam Kalkınma Bankası Kredisi de kullandıracak. Teşvik Belgesine sahip sanayi ve hizmet (eğitim ve sağlık) sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara, makine teçhizat ile inşaat harcamalarının finansmanı amacıyla kullandırılacak kredi, her proje bazında 500 bin dolar ile 10 milyon dolar aralığında sabit faizli ve maksimum 3 yıl ödemesiz toplam 10 yıla kadar vadeli olacak.


TKB, Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağladığı kaynağı ise imalat sanayi, turizm, hizmetler (sağlık ve eğitim) sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ'lere 2 yıl ödemesiz 7 yıla kadar uzanan vade ile kullandıracak.Kaynak: Referans


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.