elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kalitesiz elektrik tesisatı can güvenliğini tehdit ediyor

HES Kablo Genel Müdür Ticari Yardımcısı Şükrü Kakillioğlu "Ülkemizde elektrik tesisatından çıkan yangınlarda maddi manevi zararlar yaşanıyor. Bunu üzücü olaylar yaşanmadan sorgulamak gerekiyor." dedi.A- A+
26.08.2008 tarihli yazı 3974 kez okunmuştur.

Hes Kablo ile ilgili bilgi verebilir misiniz?


1974 yılında enerji kabloları üretmek üzere kurulan Hes Hacılar Elektrik, geçen zaman içerisinde bakır haberleşme kablosu, fiber optik kablo, Data & LAN kablosu, enerji kablosu, alüminyum iletken, Halojen free kablolar, elektrolitik bakır tel, emaye bobin teli ve PVC granül üretimi de yapmaya başladı. 30 yılı aşkın bir süredir faaliyette olan Hes Kablo, 110' dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. 2007 yılı İstanbul Sanayi Odası'nın ilk 500 firma sıralamasında 57. sırada yer aldı. Üretim 100.000 m2 'si kapalı, toplam 400.000 m2 lik alanda 870 kişilik uzman bir ekiple yapıldı.


Büyüme hedefiniz nedir?


Türkiye' deki liderliğini uluslararası pazarda koruyabilmek için yeni yatırımlara hız veren Hes Kablo bu yıl ağırlıklı olarak alüminyum filmaşin üretimi, Fiber Optik Kablo ve teknolojileri, yapısal kablolama ürünleri ve yangına dayanıklı kablo alanlarında 25 milyon Euro yatırım gerçekleştirecek. 2008 yılında hem üretimlerimiz hemde satış rakamlarımız açısından en az yüzde 15 büyüme hedefliyoruz. Yatırımlarla ilgili de planlanan yatırımların büyük bir kısmını 2009 yılına kadar tamamlamayı planlıyoruz.


Fabrikalarınızda yenilenebilir enerji kullanıyor musunuz?


Enerji üretimi konusunda araştırmalarımız var, yurtdışından bir firma ile ortaklık da yapabiliriz. Üretilen bu enerjiden hem fabrikalarımız hem de devlet yararlanacak. Yurtdışında firmalar yenilenebilir kaynaklar kullanarak ürettiği enerji konusunda devlet desteği alıyor.


Ülkemizde elektrik malzemeleri konusunda kaliteye önem verildiğini düşünüyor musunuz?


Ne yazık ki hayır. Bizim şuan mal sattığımız bazı gelişmekte olan ülkeler bile kalite konusunda bizden daha duyarlı. Bunun nedeni son kullanıcıya ürün satamamamız. Araya mütahitler, çeşitli kurumlar giriyor. Bu alıcılar genelde kaliteye değil belgelere bakıyorlar. Bu belgeler artık bütün firmalar tarafından alınabildiği için de kaliteli ve kalitesiz tüm firmalar aynı kefeye konmuş oluyor. Kalite tüketicinin bilinçlenmesi ile sağlanabilir. Müşteri herhangi bir mal alırken yaptığı değerlendirmeyi kablo içinde yapmalıdır. Yeni bir daire alındığında nasıl musluğun kalitesine, duvar boyasının kalitesine bakılıyorsa döşenen elektrik tesisatı kalitesine de bakılmalıdır. Binalarda elektrik tesisatından çıkan yangınlarda maddi manevi zararlar yaşanıyor. Bunu üzücü olaylar yaşanmadan sorgulamak gerekiyor.  


Müşterilerin beklentileri genel olarak ne yönde oluyor?


Ülkemizde elektrik malzemeleri kullanımında kalite bilinci gün geçtikçe daha da artıyor. Avrupa Birliği normlarına göre belirli standartlara uymayan ürünlerin kullanılmaması zaten bir gereklilik. Müşteri beklentileri de ürün ve hizmet kalitesi, zamanında ürün teslimi ve ürün çeşitliliği şeklinde oluyor.


Rekabet ettiğiniz firmalar var mı? Nasıl rekabet ediyorsunuz?


Yurtiçinde ve yurtdışında rekabet ettiğimiz firmalar var. Bizim en büyük sıkıntımız haksız rekabet. Aynı kalitede olmayan firmalarla aynı kefeye konmak istemiyoruz.


Türkiye'de elektrik sektörünü nasıl görüyorsunuz?


Şuan sektör patlamış durumda. Daha da ivme kazanacağını düşünüyoruz. Buna karşılık yaşanan enerji sıkıntısı nedeni ile 10-20 yıl sonraki planlarımızı şimdiden yapmamız gerekiyor.


AR-GE'ye önem veriyor musunuz?


10 kişilik bir proje departmanımız var. Departmanda daha çok varolan ürünlerin geliştirilmesi ve verimlilik ile ilgili çalışmalar yapılıyor.


Hammadde bulma konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz?


Genel anlamda hammadde konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak kabloda yoğun olarak metal ve bakır kullanılıyor. Borsada son yıllarda süpekülatörlerin devreye girmesiyle 2001 senesinde bir ton bakır 1400 $ seviyesindeyken şimdi Londra borsasına 8000 $ seviyesinde. Çin faktörü enerji ihtiyacının artmasını tetiklemiş olabilir. Ancak bu beş katı fiyat artışı pek mantıklı değil. Bu durum alıcıyı ve satıcıyı etkiliyor. Bir durup bekleyelim düşüncesi oluyor.


Üretim kaliteniz ne şekilde gerçekleşiyor?


Entegre tesislerinde ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 şartlarına uygun olarak üretim gerçekleşiyor.


 


Röportaj: Elektrikport ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.