elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Jeneratör sektörü hareketlendi

Teksan Jeneratör'ün Kurumsal İletişim Müdürü Çiğdem Özkan Elektrikport'a verdiği röportajda Türkiye'yi bekleyen enerji açığının jeneratör sektörünü hareketlendireceğini söyledi.A- A+
18.07.2008 tarihli yazı 5180 kez okunmuştur.

Teksan jeneratör ile ilgili bilgi verir misiniz?


Teksan Jeneratör, tasarladığı güç aralığı 0.5 kVA- 3550 kVA arasında değişen jeneratör setleri, uzman satış sonrası  destek birimi  ve yıllık  jeneratör  üretimiyle alanındaki en büyük şirketlerden biridir. Başarımızın sırrı; her türlü güç sistemi projesi için  eksiksiz çözümler sunma yeteneğimiz ve satış sonrası hizmet kalitemiz diyebilirim. Teksan Jeneratörün 2009 yılı hedefleri hakkında bilgi verebilir misiniz?


Özellikle elimizdeki ürünü geliştirmeye yönelik yatırım yapıyoruz.  Çorlu serbest bölgede yapımı başlanan ve bitirilmesi beklenen yüksek kapasiteli bir fabrika inşaatımız var. 2010 yılında tamamlanması bekleniyor.  
Enerji sektörü ile ilgili sıkıntılar firmaları tasarrufa yöneltiyor. Teksan Jeneratör'ün fabrikalarında uyguladığı tasarruf tedbirleri var mı?


Fabrika içerisinde Kojenarasyon yöntemi uygulanıyor. Hem ısıtma hem elektrik aynı sistem içerisinde veriliyor. Geçen sene bütün fabrikada bu sistem uygulandı. Tasarruf yaptığımızı da gördük. Başka büyük firmalar da bu sistemi kullanıyor. Biz hem bu sistemi kullanıyoruz hem de proje olarak başka firmalar için projelendirebiliyoruz.


Özellikle satışınızın yoğun olduğu sektörler var mı?
Satış hacmimizde en önemli yüzdeyi inşaat, sanayi, bankacılık ve gıda sektörleri oluşturuyor. Bunun dışında enerjiye ihtiyaç duyulan her sektörde var olduğumuzu söyleyebilirim.  AR-Ge departmanınız kaç kişiden oluşuyor?


AR-GE departmanımız yaklaşık beş kişiden oluşuyor.  Kojenerasyon, doğalgazlı jeneratör, senkronizasyon sistemleri konusunda önemli araştırmalar yapılıyor. 
Hangi tür jeneratör daha çok tercih ediliyor?
Doğal gazlı jeneratör tasarruf sağlıyor. Ancak doğal gazlı jeneratörlerle dizel jeneratörler arasında ciddi fiyat farkı var. Uzun süreli kullanımda yakıttan tasarruf edilebilmesi için başlangıçda yüksek ücret ödenmesi gerekiyor.  
Rakip olarak gördüğünüz firmalar var mı? Nasıl rekabet ediyorsunuz?


Sektörün önde gelen beş firması var ve bu firmalar arasında pazar payı açısından neredeyse  homojen bir dağılım var. Biz seri imalatın yanı sıra müşteriye özel proje üretme konusunda oldukça iddialıyız. O yüzden de sektördeki çoğu firmadan bu noktada ayrılıyoruz. Enerji güç ihtiyaçlarını birebir bir problem olarak alıp en ince detayıyla müşteriye özel bir sistem sunuyoruz.  


Sektörü nasıl görüyorsunuz?
Dünya Bankasının yayınladığı elekrik raporuna göre,  2009 yılından itibaren Türkiye'de elektrik arz açığı oluşacak ve bu durum şüphesiz, önemli elektrik kesintilerine yol açacak.Tüm bu veriler ışığında, Türkiye'yi bekleyen enerji açığı jeneratör sektörünü şüphesiz hareketlendirecektir. Biz, Teksan Jeneratör olarak dengeli büyüme politikamızı muhafaza ederek, üretim ve hizmet kalitemizden ödün vermeden, müşterilerimize çözüm sunmayı hedeflemekteyiz.


 

Röportaj: Elektrikport

 ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.